piątek stycznia 24 , 2020
Font Size
   

alt

DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW - 2015

alt

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony od 2004 roku na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku, w której Książe szczeciński został zatytułowany „księciem Kaszub”.

W roku 2015:

XII Dzień Jedności Kaszubów
odbędzie się 22 marca w SULĘCZYNIE

Obchody święta mają na celu promowanie szeroko pojętej Kultury Kaszubskiej. Nieodłącznym elementem obchodów jest uroczysta Msza Święta z elementami kaszubskimi, turniej gry w kaszubską „Baśkę” oraz punkt kulminacyjny – Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Obchodom towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych.

 

PROGRAM:

Kościół Świętej Trójcy w Sulęczynie, Al. Zwycięstwa 8: 

godz. 10:30 – formowanie procesji eucharystycznej przy Kościele
                       (służba liturgiczna, poczty sztandarowe)

godz. 11:30 – Uroczysta Msza Święta z kaszubską liturgią słowa

godz. 13:15 – Przemarsz ulicami Sulęczyno : Al. Zwycięstwa, ul. Żeromskiego,
                       Al. Wojska Polskiego, ul. Letnia, ul. Szkolna

Szkoła Podstawowa w Sulęczynie, ul. Szkolna 2:

MAŁA SALA:

godz. 14:00 - Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów

od godz. 14:30 do 16:00 – Występy artystyczne

DUŻA SALA:

od godz. 11:00 – Rejestracja uczestników bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie

od godz. 12:00 do 16:00 – Próby akordeonistów do bicia rekordu pod batutą Pawła A. Nowaka

godz. 16:00 - Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach po którym nastąpi wręczenie okolicznościowych certyfikatów

Wydarzenia towarzyszące:
- wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka
- stoiska twórców ludowych i stoiska promocyjne
- kuchnia kaszubska i nie tylko

Gimnazjum w Sulęczynie, ul. Żeromskiego 16:

TURNIEJ GRY „BAŚKĘ”:

Godz. 12:00 – 13:50 – Rejestracja uczestników

Godz. 14:00 – 16:30 – Turniej Gry w „Baśkę”

Ok. Godz. 17:00 – Podsumowanie turnieju


- REGULAMIN OBCHODÓW,
kierowany do wszystkich osób
biorących udział
w Dniu Jedności Kaszubów
m.in. twórców ludowychUTWORY:alt

- "Kukówka"

- "Wele, wele wetka"


Podczas części artystycznej Dnia Jedności Kaszubów wystąpią:

Zespół Kosakowianie   alt

Zespół Kosakowianie został założony przy   oddziale ZKP w Dębogórzu - Kosakowo  w listopadzie 2011 roku. Zespół   uświetnia imprezy   gminne i zrzeszeniowe, bierze udział w przeglądach i festiwalach.   Wystąpił   już   dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu zespołów Folklorystycznych w Austrii i Grecji. Zajął   I   miejsce   na   Festiwalu   Kolęd Kaszubskich   w 2014 w Pierwoszynie, I   miejsce na Festiwalu piosenki Morskiej Jantarowi BoT   w   2013 r. Otrzymał   nagrodę Związku Gmin Morskich na przeglądzie w Wierzchucinie.

Zespół w swoim dorobku ma pierwszą płytę. Był chórkiem do kolęd Weroniki Korthals. Zespół otrzymał nagrodę Wójta Gminy Kosakowo   za Krzewienie kultury kaszubskiej 2014 r. Zespół jest   członkiem Rady Chórów Kaszubskich i organizatorem tegorocznego Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków w Kosakowie. Zespół   w repertuarze ma głownie   piosenki Kaszubskie, stare i nowe oraz własne. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Tadeusz Korthals, zaś prezesem Danuta Tocke.


Zespół Kaszubski „Motylki” alt

Zespół „MOTYLKI” działa od 2004 roku przy Zespole Szkół w Sulęczynie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Tworzą go dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W swym repertuarze posiada tańce i przyśpiewki kaszubskie oraz elementy gier i zabaw dla dzieci. Zespołowi najczęściej przygrywa kapela na akordeonie, kontrabasie i diabelskich skrzypcach. Zespół istnieje nieprzerwalnie od 2004 roku i prezentuje swoją twórczość na imprezach lokalnych organizowanych w gminie Sulęczyno oraz gościnnie w innych gminach. Wszędzie gdzie się pojawiał jest przyjmowany z wielką serdecznością i podziwem dla kultury kaszubskiej.


Koła Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki”    alt
Stowarzyszenie - Koło Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki” działa formalnie od 12.10.2010 r. W tym czasie zrealizowało szereg projektów współfinansowanych przez Gminę Sulęczyno oraz przez Powiat kartuski. Głównie działania Pań koncentrują się na promocji kultury kaszubskiej w kraju i za granicą. Cyklicznie już od trzech lat realizują projekt „Poznaj kulturę kaszubską” w ramach której uczestnicy uczą się tradycyjnych układów tanecznych, nie brakuje także scenek kabaretowych oraz rekwizytów związanych z naszym regionem: burczybas, diabelskie skrzypce, sieci, stroje. Panie równie dobrze jak na scenie odnajdują się w kuchni gotując tradycyjne jedzenie, które od kilku lat można spotkać na Jarmarku Św. Dominika a także podczas promocji organizowanych przez Pomorską Izbę Rolniczą, dożynkach sołeckich i gminnych oraz festynach. Nie brakuje też działań edukacyjnych oraz szeroko rozumianej współpracy zarówno z samorządem jak i innymi organizacjami.

Od 5 lat „Mściszewiczanki” organizują Dzień Kobiet i tak 8 marca spotykają się w remizie OSP w Mściszewicach Panie z zaprzyjaźnionych sąsiednich Kół, gdzie można nasycić ciało i ducha podczas występów artystycznych w tym Orkiestry z Mściszewic.

Działalność Pań została doceniona o czym świadczy ich obecność w Powiatowej oraz Pomorskiej Radzie Organizacji Pozarządowych a także otrzymane w tym roku Wyróżnienie w Perle Kaszub. „Mściszewiczanki” biorą udział w ministerialnym projekcie Top Model – czyli modelowej współpracy organizacji pozarządowych z samorządami. Wspólna praca zespołu roboczego (w skład którego wchodzi przedstawiciel Fundacji Aby Chciało się Chcieć oraz urzędników Gminy Sulęczyno) doprowadził m.in. do powołania pierwszej w powiecie Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

W tym roku Panie będą kontynuowały projekt „Poznaj kulturę kaszubską” czego efekty będzie można zobaczyć na najbliższych wydarzeniach kulturalnych gminy i województwa na przełomie lipca i września.

W październiku szykują podsumowanie 5 lat swojej działalności.  


Schola alt

Schola liturgiczna w Sulęczynie powstała w marcu 2014 r. obecnie składa się z 10 dziewcząt. Schola uczestniczy w oprawie muzycznej Mszy Św.  uroczystości kościelnych oraz innych imprez kulturalnych naszej gminy. Raz w miesiącu schola uczestniczy w specjalistycznych warsztatach wokalnych prowadzona przez pana mgr Jarosława Polańskiego - instruktora emisji głosu z Gdańska. Próby scholi odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy nowych uczestników!alt

alt

alt


NOCLEGI:

Informujemy, iż istnieje możliwość
zarezerwowania noclegu z 21 – 22 marca 2015 roku
w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Mausz”, 
Ostrów Mausz 12, 83-320 Sulęczyno,
tel. 58 684 – 40 – 09 e-mail. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
(Koszt noclegu ze śniadaniem wynosi 55 zł. od osoby)


               

Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@goksuleczyno.gdan.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości