wtorek stycznia 22 , 2019
Font Size
   

 alt
 


Relacja z wydarzeń / imprez itp. .... 


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W GMINIE SULĘCZYNIE 

alt

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku na terenie gminy Sulęczyno odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach 27 Finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji orkiestry jest pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Podczas tegorocznej edycji orkiestry wolontariusze zbierający środki w ramach sztabu WOŚP GOKiS w Chmielnie: Gliniecka Agnieszka, Kujda Kamil, Pela Karolina, Smentoch Maciej i Stenka Katarzyna, kwestowali przed Mszami Świętymi odbywającymi się Kościele w Sulęczynie, Węsiorach i Mściszewicach.

Wolontariusze z Gminy Sulęczyno łącznie zebrali
kwotę 6.851,68 zł. i 20 euro.

Wolontariusze z Sulęczyna wzięli także udział w finale orkiestry, który miał miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Chmielnie, gdzie również zaprezentowała się Schola Św. Anny z Sulęczyna, prezentując swój program kolędowy.

Krótka fotorelacja: 27 FINAŁ WOŚP

alt

Dziękujemy wszystkim, którzy tak hojnie włączyli się w akcję 27 Finału Orkiestry Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i wytrwałość w kwestowaniu. Dziękujemy także Księżom obu parafii za przychylność i pomoc w organizacji akcji. Podziękowania kierujemy także w stronę „Karczmy na Stromej” w Sulęczynie, która ufundowała obiady dla wolontariuszy oraz do funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Sulęczynie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem zbiórki. Zaś Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Chmielnie dziękujemy, za to iż już po raz drugi mogliśmy przyłączyć się do akcji i działać w ramach Waszego Sztabu WOŚP.

Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI

alt

W ostatnim czasie w ośrodku kultury w poniedziałkowe popołudnia kontynuowane były zajęcia artystyczne dla dzieci prowadzone przez Państwa Sylwię i Czesława Birr. Podczas grudniowych zajęć uczestnicy wykonywali głównie elementy o tematyce świątecznej. Zaś na styczniowych zajęciach zajęli się m.in. techniką malowani na szkle, a także w dalszym ciągu rzeźbią w drewnie.

Zdjęcia z zajęć grudniowych i styczniowych można znaleźć pod poniższymi linkami:
ZAJĘCIA GRUDZIEŃ       /         ZAJECIA STYCZEŃ.
Informacje o wcześniejszych zajęciach znajdują się
pod poniższym linkiem : ZAJECIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI.

W dalszym ciągu zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież chcące uczestniczyć w zajęciach artystycznych w każdy poniedziałek od godz. 15:00 do 17:00 – sala na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


KONCERT KOLĘD W MŚCISZEWICACH

alt

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mściszewicach odbył się koncert kolęd. Wystąpił Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka. Mieszkańcy Mściszewic i okolic mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy w wyjątkowej aranżacji na chór przy akompaniamencie gitary i akordeonu.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD


ORKIESTRA DĘTA alt
W dniu 9 stycznia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się pierwsze spotkanie osób chcących nauczyć się grać na instrumentach a tym samym współtworzyć orkiestrę dętą. Krótko przedstawiono załączenia odbywania się zajęć i konsultacji odnośnie powstającej orkiestry i ustalono ich wstępny harmonogram.

Jeśli ktoś jeszcze gra lub chce nauczyć się grać na instrumentach dętych i perkusyjnych, a z jakiś przyczyn nie był na pierwszym spotkaniu to zapraszamy do kontaktu z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sulęczynie.


KONCERT KOLĘD W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 6 stycznia 2019 roku w Święto Trzech Króli w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się już chyba po raz dziewiąty koncert kolęd. Podczas około godzinnego koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka.

Krótka fotorelacja z : KONCERTU KOLĘD


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

alt

W sobotnie popołudnie 21 grudnia 2018 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbyło się świąteczne spotkanie sportowców Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Gminnym Klubie Sportowym „Słupia” Sulęczyno. W spotkaniu udział wzięli młodzi sportowcy wszystkich grup wiekowych, trener, członkowie Zarządu Klubu, sponsorzy, a także rodzice aktywnie zaangażowani w rozwój sportowy swoich dzieci. Obecni na spotkaniu sportowcy otrzymali od Mikołaja torbę sportową z logiem klubu i getry, a także słodycze. Wszyscy w miłej świątecznej atmosferze spędzili sobotnie popołudnie.

Fotorelacja: SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Kolejne zajęcia po przerwie świątecznej odbędą się w sobotę 5 stycznia 2019 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie zgodnie z wcześniejszym podziałem godzinowym.


GAZETKA GMINNAalt


Zapraszamy do lektury najnowszego wydania 
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje zakończone w ostatnim czasie

- Ostatnia sesja kadencji 2014 – 2018

- Wyniki wyborów samorządowych 2018

- Sesja inauguracyjna kadencji 2018 – 2023

- Informacja dot. gospodarki odpadami

- Jubileusze małżeńskie oraz 102 – lata mieszkanki naszej gminy

- Opis najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu.


Gazetkę w wersji papierowej pojawi się lada dzień
a w wersji elektronicznej można ją obejrzeć
pod poniższym linkiem : 
GAZETKA GMINNA  


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO – OPŁATKOWE

alt

W niedzielę 16 grudnia 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyło się spotkanie świąteczno – opłatkowe dla członków i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Spotkanie otworzył Prezes Jan Gruchala – Prezes ZK-P O/Sulęczyno, który powitał wszystkich obecnych i podziękował za tak liczne przybycie oraz złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe. Po czym miał miejsce gwiazdkowy występ młodzieży ze szkoły w Sulęczynie przygotowanej przez panią Dorotę Kerlin, która wcieliła się w przedstawieniu w rolę kominiarza. Po występie odczytano fragment Pisma Świętego i wszyscy podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia. Następnie z świątecznym repertuarem wystąpiły dzieci i młodzież ze Scholi Św. Anny prowadzonej przez panią Edytę Gawin i miało miejsce wspólnie śpiewanie kolęd przy akordeonowym akompaniamencie Pawła A. Nowaka. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na spotkanie i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Fotorelacja: SPOTKANIE OPŁATKOWE


TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

alt

W czwartek 13 grudnia 2018 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie odbył się Mikołajkowy Turniej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w którym udział wzięły trzy drużyny dziewcząt i trzy drużyny chłopców łącznie około 80 uczestników.

Wyniki poszczególnych meczy:

Kategoria dziewcząt:

Sulęczyno – Mściszewice 11:4

Kamienica Szlachecka – Sulęczyno 10:3

Mściszewice – Kamienica Szlachecka 4:14

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Kamienica Szlachecka

II miejsce – Sulęczyno

III miejsce – Msciszewice

Kategoria chłopców:

Sulęczyno – Parchowo 8:6

Kamienica Szlachecka – Parchowo 9:9

Sulęczyno – Kamienica Szlachecka 11:10

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Sulęczyno

II miejsce – Kamienica Szlachecka

III miejsce – Parchowo

Fotorelacja: TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

Nagrodami w turnieju były dyplomy, puchary dla każdej drużyny i czekolada dla każdego uczestnika. Turniej zorganizowany został przez Zespół Szkół w Sulęczynie i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie pod nadzorem animatorów sportu Krzysztofa Baske i Grzegorza Stefańskiego.


MIKOŁAJKI W WĘSIORACH

alt

W niedzielę 9 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Węsiorach odbyło się już po raz ósmy spotkanie dzieci z sołectwa Węsiory z Mikołajem. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie po czym zostały obdarowane słodkimi upominkami. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz Radnych Marii Łukowicz i Wiesławy Myszk przy udziale sponsorów. Sponsorami tegorocznego spotkania byli: Państwo Justyna i Eugeniusz Wolscy, Państwo Ewa i Sławomir Patelczyk, Firma Wrońscy, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Fotorelacja: MIKOŁAJKI W WĘSIORACH


- TURNIEJ SZACHOWY -

alt

W dniu 9 grudnia 2018 r. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego pt. „Szachy w szkole 2018” zorganizowało „II Otwarty Międzyszkolny Turniej Szachowy” w Zespole Szkół w Mściszewicach W turnieju wzięło udział 46 zawodników w tym dzieci od 6 lat i osoby dorosłe, z terenu całego Powiatu Kartuskiego. Turniej odbył się w pięciu grupach: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy i kobiety, w systemie szwajcarskim, 7 rund, 10 minut na partię zawodnika. Współorganizatorami turnieju byli: Zespół Szkół w Mściszewicach, Mobilna Szkoła Szachowa „Pelmat” z Lipusza, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Turniej odbył wspólnie z kiermaszem świątecznym i trwał cztery godziny podczas których zawodnicy walczyli o zajęcie czołowych miejsc. W czasie przerw wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z słodkiego poczęstunku, napojów i dania obiadowego. Po mozolnej rywalizacji nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z wyróżnieniem czołowych miejsc na podium gdzie oprócz nagród rzeczowych otrzymali puchary i medale. Po uhonorowaniu zawodników nastąpiło również wręczenie nagród dla zwcięsców przeprowadzonego w dniu 6 grudnia 2018 roku Mikołajkowego konkursu zadań szachowych tj: Piotra Mrozewskiego, Krystiana Krefft i Filipa Reclaw, oraz uhonorowania za wyróżniającą frekwencję podczas zajęć szachowych w okresie od kwietnia do grudnia 2018 tj.: Rozalia Kamińska, Joanna Węsierska, Justyna Węsierska, Piotr Mrozewski, Oliwer Wiczkowski   i Filip Reclaw. Nad poprawnością przeprowadzenia turnieju czuwał sędzia Zdzisław Pelowski z Mobilnej Szkoły Szachowej ”PELMAT”, zaś opiekunami całego wydarzenia byli dodatkowo: Andrzej Literski, Honorata Wrycza i Beata Las. Zadanie publiczne pt. „Szachy w szkole 2018” mogło się odbyć dzięki pozyskanych finansów z Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno.

Kilka zdjęć z turnieju - TURNIEJ SZACHOWY - ZDJĘCIA

Wyniku Turnieju można pobrać pod linkiem – WYNIK TURNIEJU.

Wszystkie szczegółowe informacje oraz wyniki z podziałem na grupy dot. tego turnieju można zobaczyć na stronie internetowej : TURNIEJ SZACHOWY

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego turnieju szachowego oraz realizacji całego tego zadania.


MIKOŁAJE 2018

alt

W czwartek 6 grudnia 2018 roku, zgodnie z sulęczyńskim zwyczajem kontynuowanym już od ponad dziesięciu lat przez teren Gminy Sulęczyno przejechał orszak Świętych Mikołajów. W tym roku formułą objazdu nieco się zmieniła i orszak odwiedził wszystkie szkoły i przedszkola na terenie Gminy Sulęczyno, a nie tak jak w latach ubiegłych większe miejscowości. Mikołaje obdarowywali wszystkich słodyczami.

Objazd Mikołajów po terenie gminy Sulęczyno odbywa się od wielu lat z inicjatywy Pana Andrzeja Potrac – sulęczyńskiego organisty, który także jest Radnym Powiatu Kartuskiego oraz Przewodniczącym Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku do objazdu dołączyli: Bernadeta i Jan Baske, Maria Łukowicz, Maria Labuda, Jan Zblewski, Grzegorz Bielicki, Ewa Rekowska, Agnieszka Błaszkowska oraz Katarzyna Stenka. Tegoroczną edycję objazdów Mikołajów współfinansowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie a także Firma SMS Mrozowicz. Sanie do orszaku wypożyczył Pan Józef Stefański, naczepę na której przewożone były sanie Pan Rafał Myszk, samochód udostępnił a także kierowcą był Pan Mateusz Potrac, w przygotowanie świątecznej dekoracji samochodu włączył się także Pan Piotr Szuta – Radny Rady Gminy Sulęczyno, agregat udostępniła OSP Sulęczyno a nad bezpieczeństwem przejazdu czuwała Sulęczyńska Policja – Pan Jarosław Rudnik.

Fotorelacja – MIKOŁAJE 2018


WARSZTATY WOKALNE

alt

W piątkowe popołudnie w sali GOK Sulęczyno odbyły się warsztaty wokalne, które poprowadził Mateusz Pawelczyk uczestnik The Voice of Poland, finalista Kaszubskiego Idola w 2016 roku, uczestnik grupy Te Dua, aktualnie student na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku dyrygentury chóralnej.

Kilka zdjęc z WARSZTATÓW WOKALNYCH

Dzieci dzielnie współpracowały z prowadzącym, a zarazem świetnie się bawiły. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie i próbę zespołu w piątek i w sobotę, szczegóły w GOK Sulęczyno.


PODSUMOWANIE XV SEZONU TURNIEJU KASZUBSKIEJ GRY W „BAŚKĘ” W SULĘCZYNIE

W niedzielę 25 listopada 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się dziesiąty etap rozgrywek, a także miało miejsce podsumowanie całorocznych zmagań XV sezonu Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.

alt

Zwycięzcami dzieciatego etapu rozgrywek,
w których wzięło udział czterdziestu czterech graczy, byli:

I miejsce – Willma Władysław

II miejsce – Stencel Władysław

III miejsce – Kożyczkowski Alfons

Po wręczeniu pucharów zwycięzcom dziesiątego etapu, miało miejsce podzielenie wśród wszystkich obecnych tortu przygotowanego specjalnie, aby uroczyście zakończyć piętnasty sezon rozgrywek. Po czym miało miejsce podsumowanie całorocznych rozgrywek. Wręczono dyplomy, puchary, a także nagrody rzeczowe.

Ogólna klasyfikacja piętnastego sezonu rozgrywek
przedstawia się następująco:

I miejsce – Stefański Marian (85 pkt)

II miejsce – Błaszkowski Ignacy

III miejsce – Cichosz Jan

IV miejsce – Labuda Kazimierz

V miejsce – Klinkosz Henryk

VI miejsce – Błaszkowski Kazimierz

VII miejsce - Gawin Edward

VIII miejsce – Gostkowski Leon

IX miejsce – Stenka Stanisław

X miejsce – Dawidowski Zenon

XI miejsce – Grzenia Piotr

XII miejsce – Sylka Józef

XIII miejsce – Stencel Władysław

XIV miejsce – Willma Władysław

XV miejsce – Gański Stanisław.

alt

Wręczono także symboliczne upominki najstarszemu uczestnikowi rozgrywek Panu Michałowi Bladowskiemu, najmłodszym uczestnikom rozgrywek – Dawidowi, Dominikowi i Maciejowi Smentoch, a także dwom kobietom, które biorą udział w rozgrywkach - Pani Marii Jeszke i Pani Teresie Grzenia. Podziękowano także wieloletnim organizatorom turnieju tj. Panu Kazimierz Gawin, Panu Alfonsowi Kożyczkowskiemu i Państwu Henryce i Piotrowi Stencel. Fundatorami nagród podsumowujących obecny sezon byli Pan Andrzej Potrac, Pan Maciej Gawin, Pan Kamil Sylka, a także Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w rozgrywkach a także osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację turnieju i zapraszamy do udziału w szesnastym sezonie rozgrywek, który rozpoczynamy najprawdopodobniej już w lutym 2019 roku.


Kolejny „mały”sukces scholii Św. Anny

alt

15 listopada w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej odbył się VIII Powiatowy Konkurs Piosenki „Kaszëbsczé Spiéwë ú nas”, w którym wzięła udział grupa uczestników scholii Św. Anny . Wszystkich uczestników oceniała komisja w składzie: J. Werochowska – dyrygent scholii Conticorum oraz chóru kościelnego w Kościerzynie, D.Pioch – autorka podręczników w j.kaszubskim oraz M. Birr – prezes Stowarzyszenia Kaszubianki. Nasi uczestnicy uzyskali bardzo wysokie noty, które prezentują się następująco:

W kategorii kl.IV-VI – soliści

I miejsce - Oliwia Kobiela

W kategorii kl. IV-VI – zespół

II miejsce - Anna Goitowska i Joanna Węsierska

W kategorii kl.VII-VIII i Gimnazjum – zespół

I miejsce - Dominika i Mikołaj Gawin

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego przyznana została Maciejowi Smentoch.

Fotorelacja : KONKURS PIOSENKI

Relacjaa filmowa z występów: FIMILKI

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom wygranych i życzymy dalszych sukcesów, zaś pani Edycie dziękujemy za znakomite przygotowanie uczestników do konkursu. Pani Jolancie dziękujemy za pomoc przy organizacji wyjazdu na tenże konkurs.

Całość wyników konkursu można znaleźć na stronie internetowej - ZKiW KAMIENICA SZLACHECKA a fotorelacja z konkursu znajduje się pod poniższym linkiem - FOTORELACJA KONKURS K. SZLACHECKA


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
DLA DZIECI

alt

Od października 2018 roku w ośrodku kultury w każde poniedziałkowe popołudnie prowadzone są zajęcia artystyczno – plastyczne dla dla dzieci prowadzone przez państwa Sylwię i Czesława Birr. Podczas tych zajęć uczestnicy głównie malują różnego rodzaju kompozycję a także wykonują inne prace plastyczne. Część osób także wykonuje drobne prace rzeźbiarskie.

Zdjęcia z ostatnich zajęć można znaleźć pod poniższym
linkiem – ZAJĘCIA ART. DLA DZIECI a relację z wcześniejszych zajęć na stronie GOK-u
pod linkiem – ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
DLA DOROSŁYCH 

alt

Od października 2018 roku w ośrodku kultury w dalszym ciągu kontynuowane są zajęcia artystyczne dla dorosłych prowadzone przez panią Marlenę Stefańską . Podczas zajęć uczestniczki wykonują prostymi technikami różnego rodzaju elementy ozdobne. W ostatnim czasie wykonywali wianki / malowali kubki itp. – w poniższym linku znajdują się zdjęcia z efektami ich prac.

ZDJĘCIA: zajęcia artystyczne – dorosli

Link do informacji o zajęciach
ZAJĘCIA ART. DLA DOROSŁYCH


KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY

alt

W niedzielę 11 listopada 2018 roku miała miejsce setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki wraz z reprezentantami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział Sulęczyno złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców gminy Sulęczyno, a także pod figurką Marki Boskiej Królowej Polski. Po czy dołączyli do przemarszu, który przeszedł z przed Kościoła w Sulęczynie do ośrodka kultury, gdzie miały miejsce występu z okazji tak ważnego święta. Podczas koncertu niepodległościowego wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach a także Schola św. Anny.

Fotorelacja: KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY


PRZEKAZANIE SAMOCHODU OSP KISTOWO

alt

W czwartek 18 października 2018 roku miało miejsce oficjalne przekazanie nowo zakupionego samochodu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie. Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza w obecności reprezentantów władz powiatu i zaproszonych gości przekazał jednostce samochód specjalny pożarniczy marki RENAULT G270, który został zakupiony z dotacji celowej Gminy Sulęczyno i Powiatu Kartuskiego.

Fotorelacja: PRZEKAZANIE SAMOCHODU – KISTOWO


SESJA KOŃCZĄCA KADENCJĘ 2014-2018

alt

W czwartek 18 października 2018 roku odbyła się ostatnia uroczysta sesja Rady Gminy Sulęczyno, podczas której podjęto m. in. uchwały związane planem zagospodarowania przestrzennego. Na czwartkowej sesji Wójt Gminy Sulęczyno Barnard Grucza podziękował wszystkim za współpracę w mijającej kadencji. W imieniu własnym a także Przewodniczącego Rady Kazimierza Glinieckiego wręczył symboliczne podziękowania radnym rady gminy kadencji 2014-2018, dyrektorom jednostek oświatowych, ośrodka kultury, biblioteki, ośrodka pomocy społecznej, sołtysom a także pracownikom urzędu. Radni także podziękowali Wójtowi i Pani Jolancie Bronk, która zajmuje się sprawami rady za współpracę w obecnej kadencji. Były także podziękowania dla Wójta m. in. od sołtysów i dyrektorów szkół. Pani Ewa Kulaszewicz – Kierownik GOPS-u podziękowała także radnemu Markowi Konkel za niesienie pomocy potrzebującym po zeszłorocznej nawałnicy. Na zakończenie miały miejsce pamiątkowe zdjęcia przed budynkiem urzędu.

Fotorelacja: SESJA RADY GMINY


OTWARCIE PRZEDSZKOLA W WĘSIORACH

alt

W czwartek 11 października 2018 roku w miejscowości Węsiory odbyło się potrójne święto. Otwarto budynek nowego przedszkola oraz nadano imię Jana Tryby Szkole Podstawowej w Węsiorach, a także przekazano i poświęcono sztandar. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, rodzina Jana Tryby a także osoby zaprzyjaźnione z jednostką. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Filialnym w Węsiorach, którą sprawował ks. kanonik Andrzej Karliński, po której wszyscy przeszli na plac przy szkole. Obecnych przywitali Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach Klaudia Jereczek i Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza. Następnie wszystkich barwnym występem przywitały przedszkolaki. Kolejnym punktem było przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców – Pani Dyrektor, która następnie przekazała sztandar uczniom. Miało także miejsce przecięcie wstęgi otwierające przedszkole, a także jego poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wydarzeniu towarzyszyły liczne wystąpienia, podziękowania i gratulacje zaproszonych gości. Na zakończenie wszyscy zwiedzili przedszkole.

Fotorelacja: OTWARCIE PRZEDSZKOLA W WĘSIORACH


JUBILEUSZE 2018

alt

We wtorek 9 października 2018 roku w „Karczmie na Stromej” w Sulęczynie odbyły się gminne uroczystości jubileuszowe. W tym roku małżeńskie jubileusze świętowało osiem par, które obchodziły 50-lecie, 55-lecie, 60 – lecie i 65 – lecie pożycia małżeńskiego. Uroczystości odbyły się z udziałem Wójta Gminy Sulęczyno – Bernarda Grucza, Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno – Kazimierza Glinieckiego, Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Bogumiły Paszylk oraz Księdza Kanonika Andrzeja Karlińskiego – Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie.

Uroczystości rozpoczęły się od życzeń i gratulacji, które złożyła obecnym jubilatom Pani Bogumiła Paszylk – Kierownik USC. Następnie Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza odznaczył dwie pary, które obchodziły 50-lecie pożycia małżeńskiego medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, zaś pary z 55-letnim, 60-letnim i 65-letnim stażem małżeńskim zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami. Wszystkie pary obchodzące jubileusze małżeńskie otrzymały pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz okolicznościowe upominki. Jubilatom przygrywała kapela kaszubska pod przewodnictwem Andrzeja Potrac.

Złoty jubileusz świętowali (50-lecie):

Państwo Gabriela i Zygmunt Jereczek z Sulęczyna

Państwo Irena i Jan Wolscy z Kołodziej

Szmaragdowy jubileusz świętowali (55-lecie):

Państwo Urszula i Henryk Drogosz z Sulęczyna

Diamentowy jubileusz świętowali (60-lecie):

Państwo Urszula i Jan Hinca z Sulęczyna

Państwo Stefania i Stanisław Okuniewscy z Kistówka

Żelazny jubileusz świętowali (65-lecie):

Państwo Agnieszka i Leon Wenta z Amalki

Państwa Katarzynę i Jana Stefańskich z Węsior, którzy świętowali diamentowy jubileusz Wójt Gminy Sulęczyno i Kierownik USC odwiedzili w domu.

Fotorelacja: JUBILEUSZE 2018


GAZETKA GMINNA alt

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje realizowane w Gminie Sulęczyno
w latach 2014 – 2018

- Informacja dot. kąpieliska gminnego – wyciąg z planu zagospodarowania przestrzennego

- Wybory samorządowe

- Opis najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu.

Gazetkę w wersji papierowej pojawi się lada dzień a w wersji elektronicznej można ją obejrzeć pod poniższym linkiem : GAZETKA GMINNA


DZIEŃ SENIORA

alt

W czwartek 4 października 2018 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Mausz” odbyło się coroczne spotkanie - „Dzień Seniora”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, które przewodniczył Ks. Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie. Po Mszy Świętej wszystkich obecnych przywitał Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Kulaszewicz. Życzyli oni wszystkim obecnym najdłuższych lat życiu w zdrowiu i spokoju. Wręczyli także kwiaty córce najstarszej mieszczanki naszej gminy oraz jubilatce, która w najbliższym czasie obchodzi urodziny. Podczas spotkania wystąpił również Zespół Teatralny z Klubu Inicjatyw Społecznych z Gdańska.

W ramach Dnia Seniora prezentowany był program projektu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” prowadzonym przez grupę Energa i Lotos. Dzięki współorganizacji uroczystości przez powyższe podmioty wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z szerokiej oferty badań poziomu cukru we krwi, z porad dietetyków i innych specjalistów. Seniorzy mogli zapoznać się także z techniką prawidłowego zapinania pasów w samochodzie „Zapinaj pasy po mistrzowsku”.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Sulęczyno, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Ośrodek Szkoleniowo – Rehabilitacyjny „Mausz”.

Fotorelacja : DZIEŃ SENIORA


PRZEKAZANIE SPRZĘTU

alt

W dniu 13 września 2018 roku w Urzędzie Gminy Sulęczyno odbyło się uroczyste przekazanie strażakom ochotnikom z terenu gminy Sulęczyno wyposażenia i sprzętu ratowniczego zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Przekazania sprzętu jednostkom OSP dokonał Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Komendant Gminny ZOSP w Sulęczynie – Andrzej Roda, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach – Romuald Pituła. Sprzęt został przekazany OSP Mściszewice i OSP Kistowo.

Zakupiony sprzęt umożliwi jednostkom OSP sprawne udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach ogłoszonego Programu I priorytetu IIIB - Wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – polegało na nabyciu wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.

Wysokość pozyskanej dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości to 54.945,00 zł, a wkład własny pochodzący ze środków budżetu gminy to kwota 555,00 zł.


Fotorelacja: PRZEKAZANIE SPRZĘTU


POWIATOWE ZAWODY STRAŻACKIE

alt

W niedzielę 9 września 2018 roku na Stadionie Sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Członków MDP Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Kartuskiego. W sumie w zawodach udział wzięło 30 młodzieżowych drużyn oraz cztery drużyny żeńskie powyżej osiemnastu lat. Drużyny walczyły w sztafecie, musztrze a także w ćwiczeniach bojowych i konkurencji alarmowo – bojowej.

Szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć na stronie - kartuzy.info

Po zmaganiach sportowych wszyscy przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie miało miejsce podsumowanie zawodów oraz występ gwiazdy wieczory którą był Norbi.

Fotorelacja : POWIATOWE ZAWODY STRAŻACKIE


DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO ŻUKOWO

alt

Tegoroczne dożynki Powiatu Kartuskiego odbyły się 2 września 2018 roku z Żukowie. Msza Święta odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka. Po uroczyste mszy dziękczynnej wszyscy w barwnym orszaku przeszli na plac imprezy w parku Nad Jeziorkiem. Następnie miało miejsce powitanie obecnych przez gospodarzy dożynek Janinę Kwiecień – Starostę Powiatu Kartuskiego i Wojciecha Kankowskiego – Burmistrza Gminy Żukowo a także zaproszonych gości. Po czy starostowie dożynek przekazali bochen dożynkowy gospodarzom dożynek. W części artystycznej dożynek wystąpili m.in. Grupa Taneczna „Rapsodia”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, RZPiT „Bazuny”, chór „Ascoltate”, kabaret „Kałamasz” a na zakończenie Teresa Werner.

Gmina Sulęczyno podczas dożynek powiatowych miała swoje stoisko, gdzie obsługę gastronomiczną zagwarantowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior a dobrą zabawę uświetniała Kapela Kaszubska pod dyrekcją Andrzeja Potrac. W konkursie na wieniec dożynkowy nasza gmina zajęła trzecie miejsce, a został on wykonany przez mieszkańców Sołectwa Mściszewice, w konkursie na kołacz także zajęliśmy trzecie miejsce a został on wykonany przez Pana Kazimierza Kamińskiego z Węsior. W trakcie dożynek został podsumowany także etap powiatowy konkursu Piękna Wieś Pomorska, w którym mieszkańcy sołectwa Węsiory – Państwo Katarzyna i Łukasz Lendowcy otrzymali wyróżnienie.

Szczegółowe wyniki konkursów można znaleźć na stronie – Powiatu Kartuskiego

Składamy serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację dożynek gminnych i stoiska na dożynkach powiatowych w Żukowie i liczymy na pomoc w roku następnym, kiedy to Dożynki Powiatu Kartuskiego planowane są w Sulęczynie – 1 września 2019 roku, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja – DOŻYNKI POWIATOWE ŻUKOWO


DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku w Sulęczynie odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Dożynki rozpoczęły się uroczysta mszą dziękczynną za plony w Sulęczyńskim Kościele, którą sprawowali ks. kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie wspólnie z ks. Markiem Labudda – Proboszczem Parafii WNMP w Mściszewicach. Każde z sołectw gminy Sulęczyno przyniosło do kościoła korony żniwne – wieńce, a także chleby dożynkowe. W oprawę mszy zaangażowali się sołtysi wspólnie z członkami rad sołeckich a także orkiestrą. Po Mszy Świętej w barwnym korowodzie wszyscy przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza uroczyście przywitał wszystkich i otworzył dożynki a także przejął chleb od starostów dożynek, którymi byli Renata i Bogdan Malek z Borku. W kolejnej części miały miejsce występy lokalnych zespołów tj. Scholii Św. Anny a także Zespołu Kaszubskiego Motylki. Następnie można było wziąć udział w konkursach dożynkowych m.in. wyścig na trzyosobowych nartach, zaśpiewanie piosenki czy dojenie kozy. W kolejnej części miało miejsce wręczenie dyplomów laureatom eliminacji gminnych konkursu Piękna Wieś, a także podziękowanie sołtysom za zaangażowanie się w organizację tegorocznych dożynek. Na zakończenie wystąpił zespół Słowiańska Dusza, a także miała miejsce biesiada z zespołem And-Daro z Kościerzyny.

Fotorelacja: DOŻYNKI GMINNE


ZAWODY STRAŻACKIE I FESTYN GMINNY

alt

W niedziele 19 sierpnia 2018 roku w Sulęczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze, które połączone były z Festynem Gminnym. W trakcie zawodów miała miejsce rywalizacja drużyn strażackich z terenu gminy Sulęczyno: OSP Kistowo, OSP Mściszewice i OSP Sulęczyno.

Szczegółową informacje dotyczącą zmagań strażaków
można znaleźć na stronie – Kartuzy.info

W trakcie zawodów strażackich i festynu gminnego można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, zjeść żurek oraz wyroby przygotowane przez KGW Węsiory a na zakończenie wystąpił zespół Szubi Dubi.

Fotorelacja: ZAWODY STRAŻACKIE i FESTYN GMINNY


DOŻYNKI PARAFIALNO – SOŁECKIE W MŚCISZEWICACH alt

Jak co roku 15 sierpnia w Mściszewicach odbyły się Dożynki Parafialno – Sołeckie. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Odpustową w kościele pod WNMP. Eucharystii przewodniczył pochodzący z Mściszewic ks. dr. hab. Jarosław Babiński profesor warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z salezjaninem ks. Brunem Wickiem oraz proboszczem Markiem Labudda. Po uroczystej Liturgii wszyscy zgromadzeni przeszli w barwnym korowodzie na plac przy plebanii, gdzie odbyła się biesiada dożynkowa.

Wszystkich zgromadzonych przywitała pani sołtys Mściszewic Maria Stencel, po czym oddała głos Wójtowi Bernardowi Gruczy i skarbnikowi powiatu Zofii Walkowiak. Przekazanie chleba przez Starostów Dożynek Danutę i Jana Szutenberg Wójtowi i podzielenie go między wszystkich zgromadzonych. Ponadto miały miejsce również konkursy dożynkowe, degustacja produktów przygotowanych przez KGW Mściszewiczanki, dmuchane zjeżdżalnie a na zakończenie miała miejsce zabawa taneczna.

Fotorelacja: DOŻYNKI MŚCISZEWICE

Informację o dożynkach można znaleźć także na stronie - Kuriera Kaszubskiego


MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA

alt

W sobotę 4 sierpnia 2018 roku w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta z liturgia kaszubską w intencji Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Mszę Świętą celebrowali ks. prałat Wojciech Głodowski, ks. prof. Wojciech Cichosz a także ks. odwiedzających naszą parafię z Kalisza. W oprawę mszy zaangażowali się członkowie sulęczyńskiego oddziału ZK-P m.in. poprzez czytania w języku kaszubskim, niesienie darów ofiarnych a także kultywowanie haftu kaszubskiego poprzez liczne uczestniczenie we mszy w strojach kaszubskich. Oprawę mszy wzbogaciła kapela kaszubska. Na zakończenie mszy świętej sulęczyński oddział zrzeszenia złożył życzenia i kwiaty ks. kanonikowi Andrzejowi Karlińskiemu z okazji święta proboszczów. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie integracyjne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA


KONCERT PLENEROWY
XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU
AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt
W sobotni wieczór – 21 lipca 2018 roku odbył się plenerowy koncert finałowy
XVI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Na początku wszystkich obecnych przywitał główny organizator festiwalu Paweł A. Nowak a następnie głos zabrał Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza.

Część artystyczną rozpoczęła grupa Armonia Lyrica w składzie Bożena Bobo – Dyga a także akordeoniści Wiesław Ochwat i Maciej Zimka. Następnie zaprezentował się zespół folkowy pn. Tekla Klebetnica w utworach które były połączeniem tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskie, klasycznej i jazzu. Po czy na scenie pojawiła się największa jak do tej pory liczba wykonawców występujących w jednym momencie osiemnasto osobowa Orkiestra Akordeonowa z Daugavpils (Łotwa) prowadzona przez Tatianę Saratową, składająca się z uczniów, studentów i nauczycieli. Gwiazdą wieczoru był Placido Domingo Jr wraz z zespołem w projekcie Volver Anima Tanga.

Koncert poprowadził Tomasz Olszewski – redaktor Radia Gdańsk. Podczas koncertu w sali ośrodka kultury można było obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowak a także ekspozycję akordeonów Scandalii i Fisitalia.

Fotorelacja: KONCERT PLENEROWY XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO

- WYSTAWA AKORDEONÓW.


KONCERT KAMERALNY W RESTAURACJI „MARASKA” W RAMACH XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W czwartek 19 lipca 2018 roku w Restauracji „Maraska” w Sulęczynie odbył się drugi koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert podzielony został na dwie części. W pierwszej części mogliśmy usłyszeć muzykę francuską w wykonaniu dobrze znanej sulęczyńskiej publiczności wokalistki – Darii Zaradkiewicz , która wystąpiła wspólnie z Maciejem Sadowskim – kontrabas, Grzegorzem Sycze – perkusja i Pawłem A. Nowak – akordeon. W drugiej części koncertu miała miejsce prezentacja albumu pt. „Fade out” w wykonaniu zespołu Almost Jazz Group.

Fotorelacja: DRUGI KONCERT XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO


KONCERT INAUGURACYJNY
XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 15 lipca 2018 roku koncertem w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność zgromadzona w kościele wysłuchała Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak – Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł – akordeon, Paweł A. Nowak – akordeon, Sławomir Koryzno – perkusja oraz zespół Bellcanti: Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska i Karolina Sołomin. W trakcie koncertu wysłuchano m.in. utworów w związku z obchodami 100 – lecia niepodległości a także utwór skomponowany przez Antoniego Wojnara poświęcony ubiegłorocznej nawałnicy która przeszła nad Kaszubami. Koncert poprowadził Krzysztof Dąbrowski.

Fotorelacja: PIERWSZY KONCERT XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO

Fotorelację z koncertu premierowego można znaleźć także na stronach lokalnych portali informacyjnych :

- Kartuzy.info       /    - ExpressKaszubski         /    - Kartuzy.naszemiasto


 ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-u

alt

Ostatniego dnia zajęć udaliśmy się do Ośrodka „Koszałkowo” w   Wieżycy, gdzie czekała na nas przygoda wojskowa. Uczestnicy przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, wcielili się w żołnierzy i otrzymali tajne rozkazy do wykonania. Po energetycznych zajęciach dzieci odpoczęły na placu zabaw. Na zakończenie obiad w Restauracji „Biały Miś” i powrót do Sulęczyna. Uczestnikom zajęć wakacyjnych dziękujemy za mile spędzony czas, do zobaczenia.  Zajęcia dobiegły końca, ale wakacje trwają, dlatego wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku, dużo słońca i radości, oraz bezpiecznych powrotów do domu.

Fotorelacja: ÓSMY DZIEŃ ZAJĘĆ (04.07)

alt

Siódmy dzień zajęć rozpoczęliśmy przedstawieniem teatralnym pt. ”Smok Wawelski”, które zaprezentowało Studio Teatralne „KRAK-ART” z Krakowa. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w dwóch konkurencjach, łowienie jabłek z wody oraz im więcej piegów mam tym wygrywam…

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy poszukiwanie i odgadywanie zagadek. Na zakończenie lody i plac zabaw.

Fotorelacja: SIÓDMY DZIEŃ ZAJĘĆ (03.07)

Magiczny poniedziałkowy ranek…

alt

Dzięki panu iluzjoniście dzieci doświadczyły niezapomnianych wrażeń. Jak gołąbki zamieniają się w króliczka? Czemu za uszami pojawiają się pieniądze? Dlaczego kolorowe chustki zmieniają się w piłki? Takie pytania przychodziły do głowy dzieciom. Świetną zabawę zakończyliśmy brawami dla artysty.

Podczas dalszych zajęć wypełniliśmy kartkę pt. ”Jestem Wyjątkowy” oraz rysowaliśmy swoje portrety.

Czas na konkurencje sportowe. Powstały dwie drużyny: dziewcząt i chłopców, które zmagały się z konkurencjami sportowymi takimi jak: bieg po buty, skok na jednej nodze, z piłeczkami do ping-ponga, bieg z melonem i miotłą, oraz przekładanie sznurka. Zwycięską drużyną okazała się drużyna dziewcząt, która wygrała 3:2 z drużyną chłopców. Wesoła zabawa.

Fotorelacja: SZÓSTY DZIEŃ ZAJĘĆ (02.07)

alt

W piątek 29 czerwca grupą ponad sześćdziesiąt osób pojechaliśmy do kina Remus w Kościerzynie na bajkę pt. „Uprowadzona Księżniczka”.

Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ (29.06.)

alt

Hola Cómo te IIamos? Me IIamo……

Tak Susana Alegre Raso rozpoczęła Mini Kurs języka hiszpańskiego podczas czwartego spotkania wakacyjnego. Dialogi, śpiew i taniec czyli nauka przez zabawę . Można było usłyszeć jak pięknie brzmią imiona dzieci w języku hiszpańskim i tak: Kacper- Gaspar, Dominik-Domingo, Aleksandra-Alejandra, Agnieszka-Inés, Michał-Miguel, Ksawery-Javier, Zuzanna-Susana, Mateusz-Mateo.

Druga część spotkania to słodkości, dzieci wykonały sałatkę owocową oraz wspólnie przyrządziliśmy gofry. Z buziami od bitej śmietany zakończyliśmy czwartkowe zajęcia.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ (28.06.)

alt

W środę spędziliśmy dzień w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym „Mausz” W pierwszej części programu odbyły się przejażdżki konne, w których każde dziecko miało możliwość jazdy konnej. Jak wiadomo, jazda konna korzystnie wpływa na ciało, kształtuje sylwetkę, stymuluje mięśnie, likwiduje stres i napięcia. Dzieci zaczęły swoją przygodę z jeździectwem ze Szkółką Jeździecką Afra. W drugiej części programu udaliśmy się na plac zabaw, oraz na ognisko i pieczone kiełbaski. Tradycyjnie na zakończenie część grupy zagrała w piłkę, ale w nieco innych warunkach jak zawsze, na boisku plażowej piłki nożnej. Natomiast druga grupa pomoczyła nogi w jeziorze Mausz.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ (27.06.)

alt

Drugiego dnia zajęć odbyła się „Letnia Akademia Robotyki” . Dwudziestodwuosobowa grupa dzieci miała możliwość zbudować przy instrukcji robota z klocków lego, a następnie wprowadzić go w ruch. Po zbudowaniu robotów każda drużyna nazwała swojego bohatera, by następnie wystawić go w turnieju. Roboty nazywały się następująco: Megamoc, Superbot, Francuz, Tafi, Rajder, Bob Goblin, Gracjan, Siłacz, Robot. Wygrywały najsilniejsze roboty. Super zabawa, dzieci zadowolone.

Kolejne zajęcia z Letniej Akademii Robotyki odbędą się w dniach 6-10.08.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Zapisy pod nr telefonu 668-258-003. Zajęcia będą płatne a więcej informacji na plakacie po lewej stronie.

Fotorelacja - DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ (26.06)

alt

W poniedziałek 25 czerwca rozpoczęliśmy zajęcia wakacyjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Na początku zajęć bardzo ważne jest by poznać swoje imiona, dowiedzieć się czegoś o rówieśnikach. Dzięki zapoznaniu przez zabawę grupa czuję się lepiej w swoim gronie. Zabawy integracyjne to nie tylko poznawanie imion , chodzi również o poszukiwanie wspólnych tematów, działanie w grupie.

Podczas spotkania odbyły się również kalambury oraz zajęcia plastyczne, gdzie dzieci wykonały pracę pt. ”Moje marzenie”. Na zakończenie udaliśmy się na plac zabaw.

Fotorelacja - PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ (25.06.)


JUBILEUSZ 50-lecia OSP KISTOWO

alt

W miniona sobotę 16 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 50-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie. Obchody rozpoczęły się Msza Świętą odprawioną w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie po czym wszyscy udali się na teren remizy OSP w Kistowie. Przedstawiono tam historię jednostki, oddano także hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę miały tam także miejsce podziękowania, gratulację i odznaczenia a potem wspólna biesiada.

Kilka zdjęć z uroczystości: 50-lecie OSP Kistowo

Relację z uroczystości można także znaleźć
na stronach lokalnych portali w następujących artykułach:

- Kartuzy.info – „Pół wieku w służbie mieszkańcom – złoty jubileusz OSP Kistowo”

- Expresskaszubski.pl – „OSP Kistowo świętuje swoje 50-lecie działalności”


IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ

alt

W czwartkowe popołudnie 14 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się IV Spotkanie Koła Kultury Iberyjskiej pt. „COLOMBIA: arte y cafѐ”. Inicjatorką kolejnego spotkania była Susana Alegre Raso, która wraz z dyrektorem GOK –u Zbigniewem Zarzyckim przywitała licznie zgromadzonych gości.

Głównymi bohaterami spotkania byli artyści. Przesympatyczne małżeństwo z Gdańska Magdalena Giesek oraz Javier Bernal, opowiedzieli o Kolumbii, pokazali prezentację o tym państwie oraz wyświetlili krótkometrażowy film Javiera „Relatos hablados”. W miłej atmosferze publiczność delektowała się aromatyczną kawą z Kolumbii i bardzo smaczną drożdżówką z Sulęczyna. W Czasie spotkania można było również podziwiać artystyczne dzieła Magdaleny, obrazy i skórzane torebki. Na zakończenie Zumba czyli rozruszała nas Renia Zalewska, dzięki której publiczność potańczyła w rytmach muzyki z Ameryki Południowej. Wszystkim przybyłym dziękujemy miło spędzony czas.

Krótka fotorelacja – IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ


GAZETKA GMINNA

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

alt


W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje w Gminie Sulęczyno

- Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęczynie

- Komunikat dot. kąpieliska w Sulęczynie

- Artykuł dot. Kamiennych Kręgów Węsiorach

- Projekty dla seniorów realizowane na terenie Gminy Sulęczyno

oraz opis najważniejszych wydarzeń kulturalno – oświatowych z pierwszej połowy roku a także zapowiedź imprez – wydarzeń które odbywać się będą w najbliższym czasie.


Gazetkę w wersji elektronicznej można obejrzeć po kliknięciu na zdjęcie gazetki (obok)
lub pod poniższym linkiem: GAZETKA GMINNA


FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

alt

Zabawa na dmuchanej zjeżdżalni, malowanie twarzy, zabawy z animatorkami, udane występy schol, naszych „Motylków”, gitarzystów czy przedszkolaków te i inne ciekawe atrakcje miały miejsce w niedzielę 27 maja na Festynie Rodzinnym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Już po raz XI festyn zorganizowany został przez Parafialny Zespół Caritas oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie przy wsparciu lokalnych sponsorów.

Zgromadzoną publiczność przywitał Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza oraz Ksiądz Wikariusz Parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie - Piotr Stoltman.

Podczas festynu na scenie zaprezentowały się Mali i Więksi lokalni artyści m.in.:

- przedszkolaki z Węsior oraz laureaci VI Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej pod opieką Moniki Wolskiej i Pauliny Denisewicz

- Zespół Kaszubski „Motylki” pod opieką Grażyny Korda i Doroty Kerlin przy akompaniamencie Piotra Złoch,

- występ taneczny dziewcząt z klasy VII SP w Sulęczynie oraz gitarzystów działających przy GOK-u których przygotowała Marta Gurowska

- schola Św. Anny z Sulęczyna pod opieką Edyty Gawin

Gościnnie na naszej scenie zaprezentowały się dwie schole, które znakomicie zaprezentowały swój repertuar : Schola „Armia Jezusa” i zespół „Skôrb Złoti Górë” z Brodnicy Górnej.

Występy artystów były wspaniałe, pogoda dopisała oraz licznie zgromadzona widownia. W trakcie festynu miała miejsce loteria fantowa, można było posilić się kiełbaskami z grilla oraz pysznym domowym ciastem.

Strażacy pokazywali najmłodszym jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystąpił także dr Maciej Dębski, który opowiedział wszystkim, a szczególnie dzieciom, o zagrożeniach wynikających z używania telefonów komórkowych.

Festyn poprowadził ks. Piotr Stoltman wspólnie z Agnieszką Gliniecką zaś nad nagłośnieniem czuwał Andrzej Potrac.

Wszystkim sponsorom oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację festynu serdecznie dziękujemy za pomoc.

Fotorelacja: FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

W poniższym folderze znajdują się - SPONSORZY FESTYNU 


PROMOCJA SOLOWEJ PŁYTY PAWŁA A. NOWAK

alt

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyła się promocja solowej płyty Pawła A. Nowak pt. „Accordion Virtuoso”. Podczas koncertu usłyszeliśmy kompozycje Pietro Frosiniego, Andre Astiera czy Richarda Galliano, które znalazły się na płycie promocyjnej. W nastrojowo przygotowanej sali OSP publiczność dopisała. Obecni na sali z entuzjazmem oklaskiwali muzyka - akordeonistę. Na zakończenie koncertu można było nabyć płytę wraz z autografem. Całość koncertu poprowadził Tomasz Olszewski zaprzyjaźniony redaktor Radia Gdańsk.

Fotorelacja: KONCERT PROMOCYJNY


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI SULĘCZYNA

alt

W piątek 23 marca 2018 roku odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna z elementami kaszubskimi. Tegoroczna droga krzyżowa przeszła następującymi ulicami miejscowości: Al. Zwycięstwa, Abrahama, Leśną, Świętojańską, Stolemów, Al. Zwycięstwa do Kościoła.

Drogę krzyżową współtworzyły niniejsze grupy z których poszczególne stacje czytały następujące osoby: Rodzina – Kazimierz Gawin, Schola Św. Anny – Agnieszka Gliniecka, Nauczyciele – Magdalena Wika – Czarnowska, Rada Gminy – Bogdan Malek, Leśnicy – Mirosław Milkowski, Ministranci – Dawid Smentoch, Rada Parafialna – Józef Malek, Caritas – Elżbieta Myszk, Rzemieślnicy – Ryszard Bronk, Róże Różańcowe – Janina Gruchała, Grupa „Betlejem” – Bożena Butowska, Sołtysi – Bernadeta Baske, Straż Pożarna – Jan Kropidłowska, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – Jerzy Kreft oraz podsumowanie odczytał Jan Gruchała – Prezes ZK-P O/Sulęczyno. Każda z powyższych grup uczestniczyła także w niesieniu krzyża w poszczególnych stacjach. Całość Drogi Krzyżowej poprowadził Ireneusz Korda.

Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna została zorganizowana z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno przy współudziale Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie. ZK-P składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację drogi krzyżowej a szczególnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie za nadzór nad bezpiecznym przemarszem oraz Panu Andrzejowi Potrac i ministrantom za zabezpieczenie nagłośnienia.

Fotorelacja: DROGA KRZYŻOWA 2018


PROJEKT "NESTOR"

alt

W dniu 14 marca 2018 roku Marszałek Wiesław Byczkowski wraz z Starostą Powiatu Kartuskiego Janiną Kwiecień podpisali umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego realizacji usług społecznych w powiecie kartuskim. Celem projektu jest pomoc mieszkańcom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W ramach realizacji projektu zostanie wdrożony system teleopieki a także powstanie klub aktywności w miejscowości Węsiory.

Informację o podpisaniu w/w umowy można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – NESTOR


WIELKA ORKIESTRA
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w Sulęczynie i w Węsiorach odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji orkiestry było pozyskanie środków na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Wolontariusze działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie zgłoszeni do akcji wspólnie ze Sztabem WOŚP GOKiS w Chmielnie kwestowali przed wszystkimi Mszami Świętymi odbywającymi się przed Kościołem w Sulęczynie i Kościołem Filialnym w Węsiorach. Akcja cieszyła się sympatią i ofiarnością społeczeństwa.

W czasie tegorocznej akcji wolontariusze zebrali kwotę 4.023,89 zł. i 10 euro.

Dziękujemy wszystkim za hojne włączenie się do akcji WOŚP 2018, wolontariuszom w osobach Gliniecka Agnieszka, Izabela Gawin, Karolina Pela i Katarzyna Stenka za wytrwałość w kwestowaniu, a Ks. Kanonikowi Andrzejowi Karlińskiemu dziekujemy za przychylność w organizacji akcji na terenie  parafii.

Kilka zdjęć z WOŚP 2018


KONCERT KOLĘD

alt

W minioną sobotę w Święto Trzech Króli w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się już po raz ósmy koncert kolęd. Podczas tegorocznego koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego. Chórowi akompaniował akordeonista Paweł A. Nowak.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD


Relacja z pozostałych wydarzeń odbywających się w 2018 roku znajduje się pod linkiem ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018

 


Ogłoszenia ...


Informujemy, iż  ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI z Państwem Birr po przerwie świątecznej odbędą się dnia 7 stycznia 2019 roku.

Informujemy, iż  ZAJĘCIA SZKÓŁKI SZACHOWEJ W SULĘCZYNIE po przerwie świątecznej planowane są dwa razy w miesiącu. W styczniu odbywać się będą w następujących terminach:
16 i 30 stycznia 2019 roku od godz. 16:00

Pozostałe zajęcia odbywać się będą zgodnie z bieżącymi ustaleniami na zajęciach.


POSZUKUJEMY WYKŁADOWCY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Poszukujemy wykładowcy nauki języka angielskiego do realizacji zajęć w ramach projektu językowego.

Wymagania dotyczące wykładowcy: wykształcenie min. licencjat z filologii angielskiej i dyspozycyjność na okres czasu od stycznia do końca maja, chęć pracy nie tylko z młodymi osobami, ale również z seniorami. Z wykładowcą operator projektu zawiera umowę zlecenie na określoną wspólnie stawkę.

Więcej informacji pod numerem telefonu
- 58 684 - 20 - 57. 


FERIE ZIMOWE
w GOK Sulęczyno

W dniach od 11 do 15 lutego 2019 roku, jak co roku GOK Sulęczyno organizuję zajęcia podczas ferii zimowych. Koszt jaki ponoszą rodzice to 60 zł, resztę wydatków pokrywa GOK i sponsorzy, ilość miejsc ograniczona.


 ZAJĘCIA REKREACYJNO - SPORTOWYCH AEROBIK / PILATES - STYCZEŃ 2019 ROKU

W styczniu 2019 roku zajęcia PILATES / AEROBIK planowane są w PONIEDZIAŁKI i ŚRODY od godz. 18:30 do godz. 19:30 na Hali Sportowej w Sulęczynie.

PONIEDZIAŁKI - PILATES

ŚRODY - AEROBIK

 Zajęcia zaczynamy
od 7 stycznia 2019 roku.

Zapraszamy wszystkich chętnych!


alt


SPOTKANIE „KLUB SENIORA”

Zapraszamy na comiesięczne spotkanie „Klubu Seniora”, które odbędzie się dnia
4 lutego 2019 roku
(poniedziałek) o godz. 15:00 w sali na piętrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, przy ul. Zielona Droga 1.
Zapraszamy!


PROJEKTY DLA "SENIORÓW"

Informujemy, iż   kontynuacja projektów dla seniorów tj. Dobre geny” i Trójgminni Nestorzy” realizowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem Szansa Start „Mausz” rozpoczyna się po wakacyjnej przerwie od dnia 11 września 2018 roku. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu we WTORKI i CZWARTKI. Wyjazdy o godz. 8:20 - przestanek przed Gimnazjum w Sulęczynie.

Ponadto w Mściszewicach realizowany jest projekt Dynamiczni Seniorzy z Energią:


DYŻUR RADCY PRAWNEGO

Informujemy, iż w dalszym ciągu można skorzystać z dyżuru radcy prawnego w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Porad udziela: Kancelaria Radcy Prawnego Julia Majkowska

tel. 508 – 419 – 201 e-mail. julia_majkowska@wp.pl

Kancelaria w/w radcy prawnego Sierakowicach czynna jest od poniedziałku do piątku w Sierakowicach na ul. Kartuskiej 1i (obok Banku Spółdzielczego)

Więcej informacji o PORADACH PRAWNYCHGminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@goksuleczyno.gdan.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 103 gości