środa lipca 18 , 2018
Font Size
   


Relacja z wydarzeń / imprez itp. .... 


 KONCERT INAUGURACYJNY
XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 15 lipca 2018 roku koncertem w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność zgromadzona w kościele wysłuchała Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak – Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł – akordeon, Paweł A. Nowak – akordeon, Sławomir Koryzno – perkusja oraz zespół Bellcanti: Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska i Karolina Sołomin. W trakcie koncertu wysłuchano m.in. utworów w związku z obchodami 100 – lecia niepodległości a także utwór skomponowany przez Antoniego Wojnara poświęcony ubiegłorocznej nawałnicy która przeszła nad Kaszubami. Koncert poprowadził Krzysztof Dąbrowski.

Fotorelacja: PIERWSZY KONCERT XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO

Fotorelację z koncertu premierowego można znaleźć także na stronach lokalnych portali informacyjnych :

- Kartuzy.info       /    - ExpressKaszubski         /    - Kartuzy.naszemiasto

Zapraszamy na kolejne koncerty ....


TURNIEJ „BAŚKI” W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 8 lipca 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się szósty etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.
W rozgrywkach udział wzięło dwadzieścia osiem graczy a czołowe miejsca zajęli:

I miejsce – Bielicki Marian (372 pkt)

II miejsce – Klinkosz Henryk (300 pkt)

III miejsce – Stefański Marian (290 pkt)

IV miejsce – Banaszak Eugeniusz (184 pkt)

V miejsce – Gostkowski Leon (156 pkt)

Klasyfikacja po sześciu etapach przedstawia się następująco:

I miejsce – Stefański Marian (59 pkt)

II miejsce – Błaszkowski Ignacy (52 pkt)

III miejsce – Klinkosz Henryk (51 pkt)

IV miejsce – Labuda Kazimierz (46 pkt)

V miejsce – Cichosz Jan (45 pkt)

Na siódmy etap rozgrywek Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie zapraszamy
dnia 12 sierpnia 2018 roku (niedziela) od godz. 15:00
w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-u

alt

Ostatniego dnia zajęć udaliśmy się do Ośrodka „Koszałkowo” w   Wieżycy, gdzie czekała na nas przygoda wojskowa. Uczestnicy przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, wcielili się w żołnierzy i otrzymali tajne rozkazy do wykonania. Po energetycznych zajęciach dzieci odpoczęły na placu zabaw. Na zakończenie obiad w Restauracji „Biały Miś” i powrót do Sulęczyna. Uczestnikom zajęć wakacyjnych dziękujemy za mile spędzony czas, do zobaczenia.  Zajęcia dobiegły końca, ale wakacje trwają, dlatego wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku, dużo słońca i radości, oraz bezpiecznych powrotów do domu.

Fotorelacja: ÓSMY DZIEŃ ZAJĘĆ (04.07)

alt

Siódmy dzień zajęć rozpoczęliśmy przedstawieniem teatralnym pt. ”Smok Wawelski”, które zaprezentowało Studio Teatralne „KRAK-ART” z Krakowa. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w dwóch konkurencjach, łowienie jabłek z wody oraz im więcej piegów mam tym wygrywam…

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy poszukiwanie i odgadywanie zagadek. Na zakończenie lody i plac zabaw.

Fotorelacja: SIÓDMY DZIEŃ ZAJĘĆ (03.07)

Magiczny poniedziałkowy ranek…

alt

Dzięki panu iluzjoniście dzieci doświadczyły niezapomnianych wrażeń. Jak gołąbki zamieniają się w króliczka? Czemu za uszami pojawiają się pieniądze? Dlaczego kolorowe chustki zmieniają się w piłki? Takie pytania przychodziły do głowy dzieciom. Świetną zabawę zakończyliśmy brawami dla artysty.

Podczas dalszych zajęć wypełniliśmy kartkę pt. ”Jestem Wyjątkowy” oraz rysowaliśmy swoje portrety.

Czas na konkurencje sportowe. Powstały dwie drużyny: dziewcząt i chłopców, które zmagały się z konkurencjami sportowymi takimi jak: bieg po buty, skok na jednej nodze, z piłeczkami do ping-ponga, bieg z melonem i miotłą, oraz przekładanie sznurka. Zwycięską drużyną okazała się drużyna dziewcząt, która wygrała 3:2 z drużyną chłopców. Wesoła zabawa.

Fotorelacja: SZÓSTY DZIEŃ ZAJĘĆ (02.07)

alt

W piątek 29 czerwca grupą ponad sześćdziesiąt osób pojechaliśmy do kina Remus w Kościerzynie na bajkę pt. „Uprowadzona Księżniczka”.

Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ (29.06.)

alt

Hola Cómo te IIamos? Me IIamo……

Tak Susana Alegre Raso rozpoczęła Mini Kurs języka hiszpańskiego podczas czwartego spotkania wakacyjnego. Dialogi, śpiew i taniec czyli nauka przez zabawę . Można było usłyszeć jak pięknie brzmią imiona dzieci w języku hiszpańskim i tak: Kacper- Gaspar, Dominik-Domingo, Aleksandra-Alejandra, Agnieszka-Inés, Michał-Miguel, Ksawery-Javier, Zuzanna-Susana, Mateusz-Mateo.

Druga część spotkania to słodkości, dzieci wykonały sałatkę owocową oraz wspólnie przyrządziliśmy gofry. Z buziami od bitej śmietany zakończyliśmy czwartkowe zajęcia.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ (28.06.)

alt

W środę spędziliśmy dzień w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym „Mausz” W pierwszej części programu odbyły się przejażdżki konne, w których każde dziecko miało możliwość jazdy konnej. Jak wiadomo, jazda konna korzystnie wpływa na ciało, kształtuje sylwetkę, stymuluje mięśnie, likwiduje stres i napięcia. Dzieci zaczęły swoją przygodę z jeździectwem ze Szkółką Jeździecką Afra. W drugiej części programu udaliśmy się na plac zabaw, oraz na ognisko i pieczone kiełbaski. Tradycyjnie na zakończenie część grupy zagrała w piłkę, ale w nieco innych warunkach jak zawsze, na boisku plażowej piłki nożnej. Natomiast druga grupa pomoczyła nogi w jeziorze Mausz.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ (27.06.)

alt

Drugiego dnia zajęć odbyła się „Letnia Akademia Robotyki” . Dwudziestodwuosobowa grupa dzieci miała możliwość zbudować przy instrukcji robota z klocków lego, a następnie wprowadzić go w ruch. Po zbudowaniu robotów każda drużyna nazwała swojego bohatera, by następnie wystawić go w turnieju. Roboty nazywały się następująco: Megamoc, Superbot, Francuz, Tafi, Rajder, Bob Goblin, Gracjan, Siłacz, Robot. Wygrywały najsilniejsze roboty. Super zabawa, dzieci zadowolone.

Kolejne zajęcia z Letniej Akademii Robotyki odbędą się w dniach 6-10.08.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Zapisy pod nr telefonu 668-258-003. Zajęcia będą płatne a więcej informacji na plakacie po lewej stronie.

Fotorelacja - DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ (26.06)

alt

W poniedziałek 25 czerwca rozpoczęliśmy zajęcia wakacyjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Na początku zajęć bardzo ważne jest by poznać swoje imiona, dowiedzieć się czegoś o rówieśnikach. Dzięki zapoznaniu przez zabawę grupa czuję się lepiej w swoim gronie. Zabawy integracyjne to nie tylko poznawanie imion , chodzi również o poszukiwanie wspólnych tematów, działanie w grupie.

Podczas spotkania odbyły się również kalambury oraz zajęcia plastyczne, gdzie dzieci wykonały pracę pt. ”Moje marzenie”. Na zakończenie udaliśmy się na plac zabaw.

Fotorelacja - PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ (25.06.)


„SOBÓTKI”

alt

W sobotę 23 czerwca 2018 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się „Spotkanie Sobótkowe” zorganizowane z inicjatywy Pani Sołtys i Rady Sołeckiej Sołectwa Sulęczyno a także GOK-u. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sulęczyna, którzy mogli posiedzieć przy ognisku, zjeść kiełbaski oraz potańczyć przy kapeli kaszubskiej.

Podobne spotkania sobótkowe zorganizowane z inicjatywy sołtysów odbyły się także w miejscowości Podjazy i Mściszewice.


III TURNIEJ SZACHOWY W MŚCISZEWICACH alt

W niedzielę 17 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół w Mściszewicach odbył się „III Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno” adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy Sulęczyno. W turnieju szachowym wzięło udział 15 młodych miłośników „królewskiej gry”. Zawody przeprowadzono w jednej grupie turniejowej, na dystansie 7 rund, z tempem gry 10 minut dla zawodnika na partię natomiast nagrody przyznano z podziałem na trzy grupy.
Tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno w szachach zdobył Dominik Smentoch z Kistowa, zwycięzca klasyfikacji „Juniorów”, II miejsce w tej klasyfikacji zajął Dawid Karczewski z Mściszewic, a na miejscu III uplasował się Łukasz Reclaw z miejscowości Nowe Łosienice W klasyfikacji „Młodzików” zwycięzcą został Oliwier Wiczkowski z Klukowej Huty, II miejsce zajął Maksymilian Kamiński z Mściszewic, a na miejscu III uplasował się Filip Reclaw z miejscowości Nowe Łosienice. W klasyfikacji „Dziewcząt” zwyciężczynią została Rozalia Kamińska z Mściszewic, II miejsce zajęła Paulina Mrozewska z Mściszewic, a na miejscu III uplasowała się Marianna Pobłocka z Kłodna.

Najlepsi zawodnicy niedzielnych zmagań szachowych zostali nagrodzeni pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Każdy uczestnik rozgrywek szachowych otrzymał upominek. Dla wszystkich uczestników turnieju szachowego organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

Ze szczegółami turnieju szachowego oraz klasyfikacją końcową rozgrywek można zapoznać się na stronie internetowej turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_4128/

Sędzia turnieju Zdzisław Pelowski


JUBILEUSZ 50-lecia OSP KISTOWO

alt

W miniona sobotę 16 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 50-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie. Obchody rozpoczęły się Msza Świętą odprawioną w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie po czym wszyscy udali się na teren remizy OSP w Kistowie. Przedstawiono tam historię jednostki, oddano także hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę miały tam także miejsce podziękowania, gratulację i odznaczenia a potem wspólna biesiada.

Kilka zdjęć z uroczystości: 50-lecie OSP Kistowo

Relację z uroczystości można także znaleźć
na stronach lokalnych portali w następujących artykułach:

- Kartuzy.info – „Pół wieku w służbie mieszkańcom – złoty jubileusz OSP Kistowo”

- Expresskaszubski.pl – „OSP Kistowo świętuje swoje 50-lecie działalności”


IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ

alt

W czwartkowe popołudnie 14 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się IV Spotkanie Koła Kultury Iberyjskiej pt. „COLOMBIA: arte y cafѐ”. Inicjatorką kolejnego spotkania była Susana Alegre Raso, która wraz z dyrektorem GOK –u Zbigniewem Zarzyckim przywitała licznie zgromadzonych gości.

Głównymi bohaterami spotkania byli artyści. Przesympatyczne małżeństwo z Gdańska Magdalena Giesek oraz Javier Bernal, opowiedzieli o Kolumbii, pokazali prezentację o tym państwie oraz wyświetlili krótkometrażowy film Javiera „Relatos hablados”. W miłej atmosferze publiczność delektowała się aromatyczną kawą z Kolumbii i bardzo smaczną drożdżówką z Sulęczyna. W Czasie spotkania można było również podziwiać artystyczne dzieła Magdaleny, obrazy i skórzane torebki. Na zakończenie Zumba czyli rozruszała nas Renia Zalewska, dzięki której publiczność potańczyła w rytmach muzyki z Ameryki Południowej. Wszystkim przybyłym dziękujemy miło spędzony czas.

Krótka fotorelacja – IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ


PIKNIK DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W MŚCISZEWICACH

alt
W dniu 14.06.2018 roku Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego pt. "PODAJ RĘKĘ" , wspólnie z państwem Lucyną i Sławomirem Keller zorganizowali piknik dla osób niepełnosprawnych i wszystkich tych którzy pragną być razem, wspólnie się integrować i być nie tylko w dobrych chwilach, ale i wtedy jak trzeba również pomóc. Piknik odbył się na terenie gospodarstwa Lucyny i Sławomira Keller w Mściszewicach-Bębny. Na piknik przyjechało około 70 wychowanków – osób niepełnosprawnych i ich opiekunowie z dwóch Ośrodków Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczych (OREW) w Pierszczewie i Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego (ORW) w Szklanej oraz 40 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Mściszewicach im. Jana Pawła II. i dzieci z okolic Gminy Sulęczyno, Stężycy i Sierakowic. W czasie pikniku uczniowie z w/w ośrodków przedstawili różnego rodzaju teatrzyki i przedstawienia połączone z wesołą wspólną zabawą taneczną , zaś uczniowie z Zespołu Szkół w Mściszewicach umilili spotkanie śpiewem pod przewodnictwem Edmunda Gal, a pedagodzy szkolni Anna Wica i Anna Bronk wspólnie z uczniami przeprowadzili konkursy na wesoło wprowadzając uczestników w świat bajek. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, upominki oraz lody ufundowane przez firmę ALGIDA z Banina. Zaproszeni goście Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, ks. Proboszcz Marek Labudda, ks. Rafał Witta - Proboszcz z Gołubia, Dyrektor GOK-u w Sulęczynie Zbigniew Zarzycki, Kierownik GOPS-u w Sulęczynie oraz sołtys Mściszewic Maria Stencel oraz wielu innych bawiło się wspólnie razem pod hasłem "Podaj rękę".

Piknik odbył się w bardzo miłej atmosferze przy muzyce, tańcach i nieco pochmurnej pogodzie co w żaden sposób nikomu nie przeszkadzało aby się wspólnie bawić i radośnie spędzić czas w miłej atmosferze.

Piknik mógł się odbyć dzięki finansowym grantom z Starostwa Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego spotkania integracyjnego.

Z pozdrowieniami Stefan Karcz-Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice.

Zdjęcia z pikniku można znaleźć m.in. w artykule Expressu Kaszubskiego


TURNIEJ „BAŚKI” W SULĘCZYNIE

W niedziele 10 czerwca 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się piaty etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.
W rozgrywkach czołowe miejsca zajęli:

I miejsce – Sylka Józef (418 pkt)

II miejsce – Stencel Władysław (320 pkt)

III miejsce – Blaszkowski Kazimierz (196 pkt)

IV miejsce – Labuda Kazimierz (148 pkt)

V miejsce – Stefański Marian (124 pkt)

Klasyfikacja po pięciu etapach wygląda następująco:

I miejsce – Labuda Kazimierz (46 pkt)

II miejsca – Stefański Marian (46 pkt)

III miejsca – Błaszkowski Ignacy (43 pkt)

IV miejsce – Błaszkowski Kazimierz (38 pkt)

V miejsce – Cichosz Jan (38 pkt)

Na szósty etap rozgrywek Turnieju Kaszubskiej Gry w „BAŚKE” w Sulęczynie
zapraszamy dnia 8 lipca 2018 roku (niedziela) od godz. 15:00
w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


GAZETKA GMINNA

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

alt


W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje w Gminie Sulęczyno

- Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęczynie

- Komunikat dot. kąpieliska w Sulęczynie

- Artykuł dot. Kamiennych Kręgów Węsiorach

- Projekty dla seniorów realizowane na terenie Gminy Sulęczyno

oraz opis najważniejszych wydarzeń kulturalno – oświatowych z pierwszej połowy roku a także zapowiedź imprez – wydarzeń które odbywać się będą w najbliższym czasie.


Gazetkę w wersji elektronicznej można obejrzeć po kliknięciu na zdjęcie gazetki (obok)
lub pod poniższym linkiem: GAZETKA GMINNA


FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

alt

Zabawa na dmuchanej zjeżdżalni, malowanie twarzy, zabawy z animatorkami, udane występy schol, naszych „Motylków”, gitarzystów czy przedszkolaków te i inne ciekawe atrakcje miały miejsce w niedzielę 27 maja na Festynie Rodzinnym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Już po raz XI festyn zorganizowany został przez Parafialny Zespół Caritas oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie przy wsparciu lokalnych sponsorów.

Zgromadzoną publiczność przywitał Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza oraz Ksiądz Wikariusz Parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie - Piotr Stoltman.

Podczas festynu na scenie zaprezentowały się Mali i Więksi lokalni artyści m.in.:

- przedszkolaki z Węsior oraz laureaci VI Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej pod opieką Moniki Wolskiej i Pauliny Denisewicz

- Zespół Kaszubski „Motylki” pod opieką Grażyny Korda i Doroty Kerlin przy akompaniamencie Piotra Złoch,

- występ taneczny dziewcząt z klasy VII SP w Sulęczynie oraz gitarzystów działających przy GOK-u których przygotowała Marta Gurowska

- schola Św. Anny z Sulęczyna pod opieką Edyty Gawin

Gościnnie na naszej scenie zaprezentowały się dwie schole, które znakomicie zaprezentowały swój repertuar : Schola „Armia Jezusa” i zespół „Skôrb Złoti Górë” z Brodnicy Górnej.

Występy artystów były wspaniałe, pogoda dopisała oraz licznie zgromadzona widownia. W trakcie festynu miała miejsce loteria fantowa, można było posilić się kiełbaskami z grilla oraz pysznym domowym ciastem.

Strażacy pokazywali najmłodszym jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystąpił także dr Maciej Dębski, który opowiedział wszystkim, a szczególnie dzieciom, o zagrożeniach wynikających z używania telefonów komórkowych.

Festyn poprowadził ks. Piotr Stoltman wspólnie z Agnieszką Gliniecką zaś nad nagłośnieniem czuwał Andrzej Potrac.

Wszystkim sponsorom oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację festynu serdecznie dziękujemy za pomoc.

Fotorelacja: FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

W poniższym folderze znajdują się - SPONSORZY FESTYNU 


KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

alt

Dnia 23 maja 2018 roku w OSP w Sulęczynie odbył się VI Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Przedszkolnej. Na otwarcie konkursu w barwnych strojach zaprezentowały się przedszkolaki z Węsior w piosence „Dziecięce marzenia”. Następnie do występów przystąpiły dzieciaki z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie, z Zespołu Szkól z Mściszewic, z Szkoły Podstawowej z Podjaz, Węsior oraz Borku Kamiennym, klasa „0” z Zespołu Szkół z Sulęczyna. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: 3,4-latków i 5,6-latków. Przedszkolaki zaprezentowały bardzo wysoki poziom, w ogóle nie miały tremy i wystąpiły znakomicie, zebrały mnóstwo oklasków. Tym samym sprawiając jury trudność w wyborze finalistów konkursu.

Lista zwycięzców konkursu:

Kategoria wiekowa 3,4 latki:

I miejsca - Filip Bach (przedszkole w Mściszewicach) oraz Klaudia Malek (przedszkole w Borku Kamiennym)

II miejsce - Kamila Gruchała (przedszkole w Sulęczynie)

III miejsce - Nadia Stankowska (przedszkole w Węsiorach)

Kategoria wiekowa 5,6 latki:

I miejsca - Wiktoria Fafińska (przedszkole w Sulęczynie) oraz Karolina Szuta (przedszkole w Sulęczynie)

II miejsce - Kaja Hebel – (zerówka Podjazy)

III miejsce - Amelia Orłowska (zerówka przy Zespole Szkół w Sulęczynie).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentu!

Organizatorzy – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach oraz nauczycielki edukacji przedszkolnej w Węsiorach Monika Wolska, Paulina Denisewicz oraz Dominika Kreft bardzo serdecznie dziękują wszystkim tym, bez których nie odbyłby się konkurs. Dziękujemy sponsorom nagród Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sulęczynie, Bankowi Spółdzielczemu w Sierakowicach oddział w Sulęczynie, właścicielom sklepu w Węsiorach Państwu Wolskim oraz pani Marii Łukowicz – sołtys Sołectwa w Węsiorach. Podziękowania składamy także zaproszonym gościom – dyrektorowi GOK-u w Sulęczynie panu Zbigniewowi Zarzyckiemu, dyrektor Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie pani Ewie Kujawskiej, emerytowanej dyrektorce Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie pani Teresie Kozieniec, Radnemu Powiatu Kartuskiego i Przewodniczącemu GKRPA p. Andrzejowi Potrac, przedstawicielowi Biblioteki Publicznej w Sulęczynie p. Ani Kulas oraz rodzicom i nauczycielkom grup przedszkolnych za przygotowanie uczestników do występów, jak i małym artystom.

Fotorelacja: KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

Laureaci pierwszych trzech miejsc wystąpią w najbliższą niedzielę na „Festynie Rodzinnym” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie ok. godz 15:45.


POWIATOWY KONKURS BIBLIJNY

alt

W dniu 21 maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Biblijny. W konkursie uczestniczyło 15 uczniów z ośmiu szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Tym razem uczestnicy konkursu zmagali się przez 40 minut z testem obejmującym Księgę Sędziów. Najlepszy okazał się Paweł Młyński z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gołubiu oraz z tej samej szkoły II miejsce zdobyła Andżelika Płotka ex aequo z Maciej Smentoch ze Szkoły Podstawowej w Borku Kamiennym. Tuż za nimi III miejsce zdobył Mikołaj Sadowski z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. Natomiast IV miejsce przypadło Robertowi Jereczek i Jonaszowi Breza ze Szkoły Podstawowej w Podjazach

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.


TURNIEJ „BAŚKI” W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 20 maja 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się czwarty etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.
W rozgrywkach czołowe miejsca zajęli:

I miejsce – Labuda Kazimierz (302 pkt)

II miejsce – Jurkiewicz Stanisław (298 pkt)

III miejsce – Gawin Edward (222 pkt)

Klasyfikacja po czterech etapach wygląda następująco:

I miejsce – Klinkosz Henryk (37 pkt)

II miejsce – Stefański Marian (35 pkt)

III miejsce – Błaszkowski Ignacy (34 pkt)

IV miejsce – Labuda Kazimierz (34 pkt)

V miejsce – Cichosz Jan (30 pkt)

Na piąty etap rozgrywek sezonu Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie
zapraszamy 10 czerwca 2018 roku (niedziela) o godz. 15:00
w sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


POWIATOWE IGRZYSKA DZIEWCZĄT

alt

W środę 9 maja 2018 roku na stadionie sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt. W tegorocznej edycji rozgrywek udział wzięło sześć drużyn ze szkół w: Somoninie, Chmielnie, Żukowie, Szymbarku, Przodkowie i Sulęczynie łącznie 58 zawodniczek.

Wyniki poszczególnych meczy wyglądały następująco:

GRUPA A

GRUPA B

Chmielno – Somonino 0:1

Żukowo – Somonino 4:2

Żukowo – Chmielno 3:1

Sulęczyno – Szymbark 1:6

Przodkowo – Sulęczyno 0:4

Przodkowo – Szymbark 2:7

PÓŁFINAŁY:

Żukowo – Sulęczyno 0:1 (po dogrywce)

Somonino – Szymbark 0:4

FINAŁ:

Sulęczyno – Szymbark 0:11

MECZ o III miejsce:

Somonino – Żukowo 3:2

Mecz o V miejsce:

Chmielno – Przodkowo 4:2

KLASYFINACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTEPUJĄCO:

I miejsce – Gimnazjum w SZYMBARKU

II miejsce – Gimnazjum w SULĘCZYNIE

III miejsce – Gimnazjum w SOMONINIE

IV miejsce – Gimnazjum Nr 2 w ŻUKOWIE

V miejsce – Gimnazjum w CHMIELNIE

VI miejsce – Gimnazjum w PRZODKOWIE

Turniej zorganizowany został przez nauczycieli wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Sulęczynie przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: POWIATOWE IGRZYSKA DZIEWCZĄT


POWIATOWE IGRZYSKA CHŁOPCÓW

alt

We wtorek 8 maja 2018 roku na stadionie sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. W rozgrywkach udział wzięło łącznie siedem drużyn ze szkół w: Banina, Kartuz, Miechucina, Stężycy, Przodkowa, Mściszewic i Sulęczyna. Wyniki poszczególnych meczy wyglądały następująco:


GRUPA A

GRUPA B

 

Kartuzy – Mściszewice 6:1

Banino – Sulęczyno – 7:1

Miechucino – Mściszewice 1:4

Kartuzy – Miechucino 4:1

Stężyca – Mściszewice 3:1

 

 

Miechucino – Stężyca 0:9

Kartuzy – Stężyca 1:3

Przodkowo – Sulęczyno 4:1

Przodkowo – Banino 4:7

 

 PÓŁFINAŁY:

Stężyca – Przodkowo 5:0

Kartuzy – Banino 0:3

MECZ o III miejsce:

Kartuzy – Przodkowo 1:2

FINAŁ:

Banino – Stężyca 2:8

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

I miejsce – Stężyca

II miejsce – Banino

III miejsce – Przodkowo

IV miejsce – Kartuzy

V miejsce – Sulęczyno

VI miejsce – Mściszewice

VII miejsce – Miechucino

Turniej zorganizowany został przez nauczycieli Zespołu Szkół w Sulęczynie przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: POWIATOWE IGRZYSKA CHŁOPCÓW


KONKURS ORTOGRAFICZNY
„O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno 2018”

alt

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół w Mściszewicach odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno 2018”, której Gmina Sulęczyno - Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie byli współorganizatorami. W konkursie udział wzięło 22 uczniów klasy trzeciej ze szkół w: Brodnicy Górnej, Stężycy, Gołubia, Parchowa, Klukowej Huty, Łyśniewa Sierakowickiego, Gowidlina, Szymbarku, Podjaz, Sulęczyna i Mściszewic.

W konkursie czołowe miejsca zajęli :

I miejsce – Tarasiewicz Maja ze Szkoły Podstawowej w Sulęczynie

II miejsce – Kuśmierski Karol z ZKiW w Klukowej Hucie

III miejsce – Pobłocka Izabela z ZKiW w Stężycy

Krótką fotorelację z konkursu można znaleźć
pod poniższym linkiem KONKURS ORTOGRAFICZNY
a szersza informacja o konkursie zapewne niebawem
będzie dostępna na stronie internetowej ZS MŚCISZEWICE


TURNIEJ „BAŚKI” W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się trzeci etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.
W turnieju udział wzięło 36 uczestników spośród których czołowe miejsca wywalczyli:

I miejsce – Palicki Bogdan (312 pkt)

II miejsce – Stefański Marian (268 pkt)

III miejsce – Jażdżewski Jan (216 pkt)


PROMOCJA SOLOWEJ PŁYTY PAWŁA A. NOWAK

alt

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyła się promocja solowej płyty Pawła A. Nowak pt. „Accordion Virtuoso”. Podczas koncertu usłyszeliśmy kompozycje Pietro Frosiniego, Andre Astiera czy Richarda Galliano, które znalazły się na płycie promocyjnej. W nastrojowo przygotowanej sali OSP publiczność dopisała. Obecni na sali z entuzjazmem oklaskiwali muzyka - akordeonistę. Na zakończenie koncertu można było nabyć płytę wraz z autografem. Całość koncertu poprowadził Tomasz Olszewski zaprzyjaźniony redaktor Radia Gdańsk.

Fotorelacja: KONCERT PROMOCYJNY


KONKURS RECYTATORSKI KASZUBSKI

alt

W dniu 12 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w którym udział wzięło dwadzieścia osób ze szkół z terenu Gminy Sulęczyno. Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie Jan Gruchała, Włodzimierz Bronk i Janina Krefta.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria: klasy „O” i Przedszkola :

I miejsce – Malek Klaudia (Przedszkole w Borku Kamiennym)

I miejsce – Leszk Marta (Przedszkole w Borku Kamiennym)

Kategoria: klasy I-III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Baske Pola (ZS Sulęczyno)

II miejsce – Pobłocka Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Gruchała Weronika (SP Podjazy), Błonk Aleks (SP Węsiory) i Stencel Patryk (ZS Sulęczyno).

Kategoria: klasy IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Agata (SP Węsiory)

II miejsce – Jereczek Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Kinga Hinca (SP Borek Kamienny), Martyna Stenka (SP Borek Kamienny) i Wolski Marcin (SP Podjazy).

Kategoria: klasy VII Szkół Podstawowych i Gimnazjum:

I miejsce – Treder Dominika (ZS Mściszewice)

II miejsce – Pałubicka Monika (ZS Mściszewice)

III miejsce – Lis Damian (SP Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli także: Zuzanna Malek (SP Borek Kamienny), Łojko Kamila (SP Węsiory) i Butowska Martyna (ZS Sulęczyno).

Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs współorganizowany był przez Szkołę Podstawową w Węsiorach i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 20 kwietnia 2018 roku w Kartuskim Centrum Kultury.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI - KASZUBSKI


SPOTKANIE „KLUBU SENIORA”

alt

W poniedziałkowe popołudnie 9 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie „Klubu Seniora”, na którym zaprezentowane zostały warsztaty pielęgnacyjno-wizażowe dla pań. Oferta doskonale wpisała się w atmosferę spotkania. Przy kawie i pogawędkach dwie konsultantki kosmetyczne opowiedziały i zaprezentowały jak właściwie pielęgnować skórę dłoni i twarzy, oraz jak dobrać odpowiedni podkład. Na zakończenie seniorki skorzystały z lekkiego dziennego makijażu.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie do GOK-u, które odbędzie się 7 maja 2018 roku o godz.15.00, natomiast kolejny wyjazd do Bytowa na basen „Nimfa” będzie miał miejsce 25 kwietnia 2018 r. o godz. 9:30.


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI SULĘCZYNA

alt

W piątek 23 marca 2018 roku odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna z elementami kaszubskimi. Tegoroczna droga krzyżowa przeszła następującymi ulicami miejscowości: Al. Zwycięstwa, Abrahama, Leśną, Świętojańską, Stolemów, Al. Zwycięstwa do Kościoła.

Drogę krzyżową współtworzyły niniejsze grupy z których poszczególne stacje czytały następujące osoby: Rodzina – Kazimierz Gawin, Schola Św. Anny – Agnieszka Gliniecka, Nauczyciele – Magdalena Wika – Czarnowska, Rada Gminy – Bogdan Malek, Leśnicy – Mirosław Milkowski, Ministranci – Dawid Smentoch, Rada Parafialna – Józef Malek, Caritas – Elżbieta Myszk, Rzemieślnicy – Ryszard Bronk, Róże Różańcowe – Janina Gruchała, Grupa „Betlejem” – Bożena Butowska, Sołtysi – Bernadeta Baske, Straż Pożarna – Jan Kropidłowska, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – Jerzy Kreft oraz podsumowanie odczytał Jan Gruchała – Prezes ZK-P O/Sulęczyno. Każda z powyższych grup uczestniczyła także w niesieniu krzyża w poszczególnych stacjach. Całość Drogi Krzyżowej poprowadził Ireneusz Korda.

Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna została zorganizowana z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno przy współudziale Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie. ZK-P składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację drogi krzyżowej a szczególnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie za nadzór nad bezpiecznym przemarszem oraz Panu Andrzejowi Potrac i ministrantom za zabezpieczenie nagłośnienia.

Fotorelacja: DROGA KRZYŻOWA 2018


FESTIWAL PIOSENKI KASZUBSKIEJ W LUZINIE

alt

Jak co roku Schola Św. Anny działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie pojechała na Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbscze Spiewë, gdzie kolejny raz wywalczyła wysokie miejsca na podium. Konkurs odbył się 16 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie. Jury w składzie: Aleksandra Kucharska – Szefler, weronika Korthals, Piotr Jędrzejczak, Michał Bistroń oraz Tomasz Fopke wykonało ciężką pracę, ponieważ uczestnicy konkursu (ponad sto osób) byli znakomicie przygotowani. Schola św. Anny uzyskała następujące noty:

W kategorii II : ZESPÓŁ wyróżnienie otrzymały : Joanna Węsierska i Anna Goitowska

W kategorii III : ZESPÓŁ wyróżnienie otrzymały: Oliwia Kobiela, Zofia Hapka i Wiktoria Białk

W kategorii SOLISTA : II miejsce zajął Maciej Smentoch

W kategorii IV : ZESPÓŁ : II miejsce zajęli : Izabela Gawin, Michalina Smentoch, Agnieszka Gliniecka, Faustyna Marszałkowska, Marta Malek i Dominika Gawin.

W kategorii V: ZESPÓŁ : III miejsce zajęły : Weronika Driwa i Karolina Pela.

Wszystkim występującym znakomicie akompaniował akordeonista i uczestnik scholii Mikołaj Gawin. Laureatom serdecznie gratulujemy podium. Podziękowanie kierujemy również dla pani Edyty Gawin za przygotowanie grupy do konkursu oraz rodziców za działania organizacyjne zespołu.

Fotorelacja: KONKURS PIOSENKI KASZUBSKIEJ


PROJEKT "NESTOR"

alt

W dniu 14 marca 2018 roku Marszałek Wiesław Byczkowski wraz z Starostą Powiatu Kartuskiego Janiną Kwiecień podpisali umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego realizacji usług społecznych w powiecie kartuskim. Celem projektu jest pomoc mieszkańcom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W ramach realizacji projektu zostanie wdrożony system teleopieki a także powstanie klub aktywności w miejscowości Węsiory.

Informację o podpisaniu w/w umowy można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – NESTOR


TURNIEJ „BAŚKI” W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 11 marca 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie rozegrany został drugi etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie. W turnieju udział wzięło 36 uczestników spośród których czołowe miejsca wywalczyli:

I miejsce – Klinkosz Henryk (288 pkt)

II miejsce – Grzenia Teresa (266 pkt)

III miejsce – Dawidowski Zenon (262 pkt)


KONKURS RECYTATORSKI POLSKI

alt

W piątek 9 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Podjazach odbyły się eliminacje gminne XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. W eliminacjach udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Sulęczyno. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

Kategoria klas : I - III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Sawicki Aleksander (Sulęczyno)

II miejsce – Pobłocka Karolina (Węsiory)

III miejsce – Jereczek Julian (Podjazy)

Wyróżnienia: Kostuch Maja (Borek Kamienny) i Karczeska Julia (Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Borchardt Agata (Mściszewice), Błonk Karolina (Węsiory), Gawin Maja (Sulęczyno) i Zblewska Oliwia (Mściszewice).

Kategoria klas : IV – VI Szkół Podstawowych :

I miejsce – Kulaszewicz Robert (Podjazy)

II miejsce – Zarach Weronika (Węsiory)

III miejsce – Lidia Zblewska (Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Borchardt Zofia (Mściszewice), Lehmann Aleksandra (Sulęczyno), Lehmann Wiktoria (Sulęczyno) i Patelczyk Zuzanna (Węsiory).

Kategoria klas : VII Szkół Podstawowych i II – III Gimnazjum:

I miejsce – Treder Dominika (Mściszewice)

II miejsce – Breza Jonasz (Podjazy)

III miejsce – Gliniecka Agnieszka (Sulęczyno)

Wyróżnienie: Karczewski Dawid (Mściszewice)

W tej kategorii udział wzięli także: Jank Daria (Mściszewice), Jereczek Robert (Podjazy), Smentoch Maciej (Borek Kamienny) i Zalewska Wiktoria (Sulęczyno).

Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie : Pani Wanda Lew Kiedrowska, Pani Teresa Kozieniec oraz Pani Aneta Kulwikowska. Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczył Pan Bernard Grucza – Wójt Gminy Sulęczyno wspólnie z Panią Barbarą Lis – Driwa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podjazach. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Podjazach, zaś fundatorem Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu prezentacji i uzyskanych wyników. Informujemy także, iż laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii klas wezmą udział w eliminacjach powiatowych w/w konkursu, który odbędzie się dnia 22 marca 2018 roku (czwartek) o godz. 10:30 w sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI – POLSKI


„SULĘCZYŃSKI KLUB SENIORA”

alt

"….Marzec wyjął grosik srebrny, teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł, kupić bukiet na Dzień Kobiet…."

W dniu kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się uroczyste spotkanie „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”. Aktywne seniorki przy kawie i słodkim poczęstunku zostały obdarowane kwiatkami i życzeniami od Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Gruczy oraz Pana Eugeniusza Grabowskiego Prezesa Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego Szansa – Start Gdańsk. W trakcie spotkania odbyły się występy dziewcząt z klasy III a i III b Gimnazjum w Sulęczynie. Do pokazu mody i tańca współczesnego młodzież przygotowała Pani Marta Gurowska. Niespodzianką był również przepyszny tort z okazji święta kobiet.

Fotorelacja: SPOTKANIE KLUBU SENIORA


POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT W SULĘCZYNIE

alt
W dniu 6 marca 2018 roku na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt. Igrzyska były równocześnie eliminacjami do półfinałów wojewódzkich. W zawodach wzięło udział sześć zespołów z Powiatu Kartuskiego. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie grały systemem „każdy z każdym”, następnie półfinały i finał. Po rozgrywkach grupowych w półfinałach zagrały dziewczyny z Goręczyna i Sulęczyna oraz Mściszewice i Kamienica Szlachecka. O piąte miejsce zagrało Żukowo i Gowidlino. W finale lepszą drużyną okazała się Kamienica Szlachecka pokonując Goręczyno.

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco:

I miejsce – Kamienica Szlachecka

II miejsce – Goręczyno

III miejsce – Mściszewice

IV miejsce – Sulęczyno

V miejsce – Gowidlino

VI miejsce – Żukowo

Podczas podsumowania nagrody wręczyli pan Tomasz Marcholewski – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sulęczynie oraz pan Grzegorz Stefański – Prezes UKS „Młody Sportowiec”, zawody poprowadził Krzysztof Baske. Fundatorem nagród w postaci pucharów i medali był Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE ZAWODÓW


KULIG

alt

W sobotę 3 marca 2018 roku, jeszcze w zimowej scenerii, w okolicach ośrodka „Pażęce” w Stężycy odbył się kulig dla mieszkańców miejscowości Borowiec i Czarlino leżących na terenie sołectwa Wesiory.

Kilka zdjęć z kuligu: KULIG


VIII POWIATOWY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHMIELNIE

alt

W sobotę – 3 marca 2018 roku w Chmielnie odbył się VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W turnieju udział wzięło osiem kół z gmin powiatu kartuskiego. Gminę Sulęczyno na turnieju reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior. Każde kół musiało zmierzyć się z pięcioma konkurencjami. tj. przygotowanie dekoracji wielkanocnej – pisanki i mazurek, prezentacji edukacyjnej pt. „Nasi bracia mniejsi”, prezentacji modowej – deszczowa kreacja, prezentacji wokalnej – prezentacja kabaretowa z inscenizacją „Warto było” i „Mega babki to my” oraz prezentacją taneczną: taniec dowolny.

Wyniki VIII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kartuskiego:

Nagroda Grand Prix Turnieju: KGW Chwaszczyno

Konkurencja: dekoracja wielkanocna „Pisanka oraz mazurek” : I miejsca – KGW Kamienica Królewska i KGW Węsiory

Konkurencja: prezentacja edukacyjna „Nasi bracia mniejsi” : KGW Kolonia i KGW Sławki

Konkurencja: prezentacja modowa : KGW „Hopowianki”

Konkurencja: prezentacja wokalna: KGW „Ekobabki” z Chmielna

Konkurencja: prezentacja taneczna: KGW Klukowa Huta.

Szczegółową relację można znaleźć na stronach internetowych lokalnych portali informacyjnych:       Express Kaszubski

Kartuzy.naszemiasto       /                   Kartuzy.info

Fotorelacja: TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH


SPOTKANIE "TŁUSTOCZWARTKOWE"

alt

W czwartek 8 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się comiesięczne spotkanie członków i sympatyków „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”.
Spotkanie odbyło się w celu ustalenia najbliższych działań organizowanych w ośrodku oraz by "seniorzy" mogli w miłej atmosferze „przy pączkach” z okazji tłustego czwartku spotkać się i miło spędzić popołudnie. Kolejne comiesięczne spotkanie odbędzie się
8 marca 2018 roku (czwartek) o godz. 15:00
w sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Serdecznie zapraszamy!


TURNIEJE W SIERAKOWICACH

W ostatnim czasie zawodnicy Juniorskiej Szkół Piłkarskiej działającej przy GKS „Słupia” Sulęczyno wzięli udział w dwóch wydarzeniach sportowych w Sierakowicach.

alt

Dnia 30 stycznia 2018 roku najstarsza grupa wzięła udział w zawodach piłki halowej w Sierakowicach. Młodzi zawodnicy w czterech meczach zdobyli tylko jeden punt, ale przede wszystkim doświadczyli dobrej zabawy i możliwości rywalizowania z innymi rówieśnikami.

Wyniki poszczególnych meczy z udziałem naszych zawodników podczas w/w zawodów przedstawiały się następująco:

„Słupia” Sulęczyno – Pantery Sierakowice 1: 2

„Słupia” Sulęczyno – Sierakowice 2006 0:3

„Słupia” Sulęczyno – Tymbark 2018 0:5

„Słupia” Sulęczyno – Sierakowice 2005 1:1

Kilka zdjęć z turnieju: TURNIEJ SIERAKOWICE (30.01.2018 r.)

alt

Dnia 8 lutego 2018 roku zawodniczy rocznika 2007 i 2008 wzięli udział w turnieju zorganizowanym w Sierakowicach. W zawodach spotkały się cztery zespoły tj. drużyna Sierakowice rocznik 2007, Sulęczyno rocznik 2007, Sulęczyno rocznik 2008 i Pantery Sierakowice rocznik 2007-2006.

Zawody rozegrane zostały technikom „każdy z każdym” dwukrotnie : mecz i rewanż.
Po których wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce – Sierakowice

II miejsce – Sulęczyno roczn. 2007

III miejsce – Pantery Sierakowice

IV miejsce – Sulęczyno roczn. 2008

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz słodkości ufundowane przez Pana Ludwikowskiego.

Kilka zdjęć z turnieju: TURNIEJ SIERAKOWICE (08.02.2018 r.)


TURNIEJ „BAŚKI” – XV sezon I etap

alt

W niedzielę 11 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się pierwszy etap piętnastego sezonu rozgrywkowego Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie. W turnieju inaugurującym piętnasty sezon udział wzięło trzydziestu dwóch uczestników wśród których czołowe miejsca zajęli:

I miejsce – Błaszkowski Ignacy (286 pkt)

II miejsce – Cichosz Jan (242 pkt)

III miejsce – Willma Władysław (212 pkt)

Na drugi etap piętnastego sezonu zapraszamy 11 marca 2018 roku
od godz. 16:00
w Sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, przy ul. Zielona Droga 1.


FERIE ZIMOWE W GMINIE SULĘCZYNIE

alt

W pierwszym tygodniu ferii zimowych tj. od 29 stycznia do 2 lutego odbywały się zajęcia artystyczno – plastyczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulęczynie.
Fotorelację z tych zajęć można znaleźć
na stronie internetowej BIBLIOTEKI.

W dniu 5 lutego zaczęły się zajęcia feryjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.
Podczas pierwszego spotkania w ramach zajęć, prawie trzydziesto osobowa grupa dzieci wzięła udział w zajęciach artystyczno – zapoznawczych w ramach których uczestnicy wykonali własnoręcznie karykaturę w różnych technikach artystycznych oraz wymyślili, narysowali a potem przedstawili komiks.

Fotorelacja : PIERWSZY DZEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

Drugiego dnia zajęć feryjnych w GOK-u grupa osób wzięła udział w zajęciach artystycznych poprowadzonych przez Panią Martę Gurowską, podczas których uczestnicy wykonywali różne postacie z masy solnej. W kolejne części zajęć odwiedził nas perkusista Adam Czerwiński, który przekazał wszystkim tajniki gry na perkusji. Każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił i zagrać na tym instrumencie. Podczas wtorkowych zajęć odwiedził nas również Pan Bernard Grucza Wójt Gminy Sulęczyno, który poczęstował wszystkich słodyczami.

Fotorelacja: DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

W trzeci dzień zajęć feryjnych w GOK-u grupa osób pojechała do „Koszałkowo”, gdzie wszyscy mogli zjeżdżać na oponach po specjalnie do tego przygotowanych torach. Następnie wróciliśmy na plac przy GOK-u, gdzie można było ogrzać się przy ognisku, usmażyć i zjeść kiełbaski oraz napić się ciepłej herbaty.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

W czwarty dzień zajęć feryjnych w GOK-u można było obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu artystów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Aktorzy opowiedzieli historie Wilka i Zająca. Następnie miały miejsce zajęcia podczas których uczestnicy wspólnie zrobili a potem zjedli ciasteczka owsiane w międzyczasie wykonywali pacynki oraz grali w gry planszowe. W czwartek odbyły się także przedstawienia teatralne w Podjazach pt. „Wilk i Zając” oraz w Węsiorach i Mściszewicach pt. „Stoliczku nakryj się”.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-u

alt

Piątego dnia zajęć feryjnych grupa osób uczestniczących w zajęciach feryjnych w GOK-u oraz z prawie wszystkimi chętnymi tj. grupa ok. 70 osób wybrała się do Kina Remus w Kościerzynie aby obejrzeć przygody Pszczółki Mai.

Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-u

Zajęcia w drugim tygodniu ferii zimowych zorganizowane zostały przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie tj. przez Agnieszkę Błaszkowsą przy współudziale Katarzyny Stenka i Marty Gurowskiej. W pomoc przy organizacji zajęć włączyły się także wolontariuszki Izabela Gawin, Karolina Pela i Agnieszka Gliniecka za co serdecznie im dziękujemy.


WIECZÓR KARNAWAŁOWY

alt

W czwartek 1 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się karnawałowe spotkanie członków i sympatyków „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”.
Wszyscy uczestnicy spotkania w karnawałowych przebraniach przy oprawie muzycznej zespołu AND-Daro z Kościerzyny miło spędzili karnawałowy wieczór.

Fotorelacja: WIECZÓR KARNAWAŁOWY


TURNIEJ LIPUSZ CUP 2018

alt

W dniu 13 stycznia 2018 roku piłkarze Juniorskiej Drużyny Piłkarskiej „Słupia” Sulęczyno (rocznik 2011) wzięli udział w turnieju piłkarskim w Lipuszu. W pierwszej cześć chłopcy rozegrali  siedem spotkań z bilansem  - pięć porażek i dwa zwycięstwa, natomiast drugą  fazę pucharową przyszło im rozgrywać w grupie B (liga europejska). W tej fazie Słupia wygrała  dwa mecze i przegrała ostatni mecz,  co dało im świetne drugie miejsce w grupie.

Słupia Sulęczyno zagrała w składzie: Aleksander Sominka, Stanisław Lehman, Robert Bieszka, Dominik Makurat i Aleksander Kreft.

Młodzi piłkarze mierzyli się z następującymi drużynami: Wda Lipusz, Bytovia Bytów, KS Skorzewo, Cartusia Kartuzy, Chojniczanka Chojnice, Gedania Gdańsk oraz Myśliwiec Tuchomie.  Łącznie juniorzy zdobyli osiem bramek. Według sędziów w trakcie turnieju najcenniejszym zawodnikiem Słupi był bramkarz Olek Sominka, który otrzymał indywidualną nagrodę.
GKS Słupia Sulęczyno dziękuję organizatorom za zaproszenie. 

Fotorelacja: TURNIEJ W LIPUSZU

Pełną fotorelację mozna znaleźć na stronie internetowej : Lipusz24.pl


WIELKA ORKIESTRA
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w Sulęczynie i w Węsiorach odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji orkiestry było pozyskanie środków na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Wolontariusze działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie zgłoszeni do akcji wspólnie ze Sztabem WOŚP GOKiS w Chmielnie kwestowali przed wszystkimi Mszami Świętymi odbywającymi się przed Kościołem w Sulęczynie i Kościołem Filialnym w Węsiorach. Akcja cieszyła się sympatią i ofiarnością społeczeństwa.

W czasie tegorocznej akcji wolontariusze zebrali kwotę 4.023,89 zł. i 10 euro.

Dziękujemy wszystkim za hojne włączenie się do akcji WOŚP 2018, wolontariuszom w osobach Gliniecka Agnieszka, Izabela Gawin, Karolina Pela i Katarzyna Stenka za wytrwałość w kwestowaniu, a Ks. Kanonikowi Andrzejowi Karlińskiemu dziekujemy za przychylność w organizacji akcji na terenie  parafii.

Kilka zdjęć z WOŚP 2018


KONCERT KOLĘD

alt

W minioną sobotę w Święto Trzech Króli w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się już po raz ósmy koncert kolęd. Podczas tegorocznego koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego. Chórowi akompaniował akordeonista Paweł A. Nowak.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD


SPOTKANIE OPŁATKOWE

alt

W sobotnie popołudnie 6 stycznia 2018 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne członków i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Spotkanie tradycyjnie rozpoczął Prezes Jan Gruchała, który powitał wszystkich obecnych, podziękował za przybycie oraz złożył wszystkim noworoczne życzenia. Następnie Ireneusz Korda przeczytał fragment Pisma Świętego po czym wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Potem głos zabrał Ks. Kanonik Andrzej Karliński Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie oraz Bernard Grucza Wójt Gminy Sulęczyno. W części artystycznej spotkania wystąpiła Schola Św. Anny z Sulęczyna. Podczas spotkania rozdano również legitymacje członkowskie ZK-P następującym osobom: Elżbiecie i Krzysztofowi Borowicz, Czesławie i Józefowi Kreft, Ewie i Romanowi Malek, Teresie Kozieniec i Agnieszce Błaszkowskiej.

Fotorelacja: SPOTKANIE ŚWIATECZNE


KONCERT SCHOLI W MŚCISZEWICACH

alt

W minioną niedzielę 7 stycznia 2018 r. Schola Św. Anny działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie zaprezentowała swój świąteczny koncert w Kościele w Mściszewicach a także na spotkaniu opłatkowym ZK-P O/Sulęczyno. W najbliższym czasie odbędą się jeszcze koncert kolęd w wykonaniu scholii w Parchowie i w Sianowie.

Kilka zdjęć: KONCERT SCHOLI W MŚCISZEWICACH


SPEKTAKL „DZIADEK DO ORZECHÓW”

alt

W piątek 5 stycznia 2018 roku około 400 dzieci z pomorskich gmin, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowej nawałnicy na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struk wzięły udział specjalnym pokazie spektaklu pt. „Dziadek do orzechów”, który odbył się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W spektaklu uczestniczyli uczniowie ze szkół z terenu gminy Sulęczyno, a także z gmin: Parchowo, Lipusz, Chojnice, Czersk, Brus i Sierakowic.

Kilka zdjęć: DZIADEK DO ORZECHÓW


GAZETKA GMINNA alt

Zapraszamy do lektury najnowszego świątecznego wydania Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”.

W grudniowym numerze gazetki znajdziemy życzenia bożonarodzeniowe od Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza,
a także informację o najważniejszych wydarzeniach z drugiej połowy bieżącego roku.

W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Sierpniowa nawałnica w Gminie Sulęczyno

- Ostatnio realizowane inwestycje

- Zmiany zasad segregacji odpadów komunalnych

- Konkurs „Piękna Wieś”

- Jubileusze w Gminie Sulęczyno

oraz opis najważniejszych wydarzeń kulturalno – oświatowych.

Gazetkę w wersji elektronicznej można obejrzeć po kliknięciu na zdjęcie gazetki (obok)
lub pod poniższym linkiem: GAZETKA GMINNA

Ze względu na ogólnopolski strajk i opóźnienia w dostarczaniu przesyłek przez firmę kurierską dystrybucja gazetki i kalendarzy w wersji papierowej będzie miała miejsce po świętach. Za utrudnienia przepraszamy.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

 alt

W piątkowe popołudnie 22 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się spotkanie sportowców Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Gminnym Klubie Sportowym Słupia Sulęczyno z Mikołajem. Wszyscy obecni na spotkaniu przez Mikołaja zostali obdarowani słodkimi upominkami.

Fotorelacja: SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Kolejne zajęcia po przerwie świątecznej odbędą się w sobotę 13 stycznia 2018 roku zgodnie z wcześniejszym podziałem na grupy na Hali Sportowej w Sulęczynie. 


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO - OPŁATKOWE

alt 

W środowe popołudnie 20 grudnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się spotkanie świąteczno – opłatkowe dla osób uczestniczących na zajęcia ośrodka. W spotkaniu udział wzięli m.in. dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach organizowanych przez ośrodek kultury, członkowie sulęczyńskiego klubu seniora a także panie z Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior. Na spotkaniu obecny był także Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki i Prezes ZK-P O/Sulęczyno Jan Gruchała. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Sulęczyno, który powitał obecnych i złożył wszystkim świąteczne życzenia i podzielił się z obecnymi opłatkiem. W kolejnej część miały miejsce świąteczne występy m.in. uczestników zajęć nauki gry na gitarze pod dyrekcją pani Marty Gurowskiej, a także Schola Św. Anny w Sulęczynie pod dyrekcją pani Edyty Gawin. Na spotkanie zawitał także Święty Mikołaj, który poczęstował wszystkim słodkim upominkiem.

Fotorelacja: SPOTKANIE OPŁATKOWE

Schola Św. Anny działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie
zaprasza wszystkich na KONCERT KOLĘD,
który odbędzie się dnia 7 stycznia 2018 roku (sobota) ok. godz. 12:30 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mściszewicach


TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

alt

We wtorek 19 grudnia 2017 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie odbył się już po raz kolejny Turniej Mikołajkowy Piłki Ręcznej Szkół Gimnazjalnych w piłkę ręczną chłopców i dziewcząt. W turnieju wzięło udział pięć drużyn. Trzy drużyny dziewczyn i dwie drużyny chłopców ze Mściszewic, Kamienicy Szlacheckiej i Sulęczyna. W czasie turnieju rozegrano jeden mecz w kategorii chłopców i trzy mecze w kategorii dziewczyn.

Kategoria chłopców mecz:

Sulęczyno – Kamienica Szlachecka 20:12

Kategoria dziewcząt mecz:

Sulęczyno – Kamienica Szlachecka 4:9

Mściszewice – Kamienica Szlachecka 8:18

Sulęczyno – Mściszewice 10:9

Wyniki po powyższych meczach przedstawiają się następująco:

Kategoria chłopców:

I miejsce – Gimnazjum Sulęczyno

II miejsce – Gimnazjum Kamienica Szlachecka

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Gimnazjum Kamienica Szlachecka

II miejsce – Gimnazjum Sulęczyno

III miejsce – Gimnazjum Mściszewice

Fotorelacja: TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

Turniej zorganizowany został przez Zespół Szkół w Sulęczynie i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczyno pod nadzorem animatorów sportu Krzysztofa Baske i Grzegorza Stefańskiego.


PODZIĘKOWANIE alt

Składamy serdeczne podziękowanie za wsparcie w postaci słodyczy dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Lęborka. Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy dać im troszkę więcej niż mają na co dzień.
Dzieci bardzo zadowolone, bo przecież uśmiech dziecka najważniejszy.

Fotorelacja: PO-W LĘBORK


KIERMASZE ŚWIĄTECZNE I TURNIEJ SZACHOWY W MŚCISZEWIACH

alt

W niedzielę 10 grudnia w Zespole Szkół w Sulęczynie odbył się Kiermasz Przedświąteczny, a w Zespole Szkół w Mściszewicach odbył się Kiermasz Świąteczny połączony z Otwartym Międzyszkolny Turniej Szachowy. Dochód z kiermaszu w Sulęczynie został przeznaczony na zasilenie konta Rady Rodziców, zaś w Mściszewicach na rzecz ufundowania przez społeczność szkolną witraża do Kościoła w Mściszewicach.

W Mściszewicach odbył się Otwarty Międzyszkolny Turniej Szachowy w którym wzięło udział ok. 50 zawodników. Gracze rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy i kobiety. Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

Kat. SENIORZY:

I miejsce – Jakub Naczk (Stężyca)

II miejsce – Jarosław Zalewski (Borowo)

III miejsce – Agata Necel (Kartuzy)

Kat. JUNIORZY:

I miejsce – Dominik Smentoch (Sulęczyno)

II miejsce – Mateusz Zielonka (Łapino Kartuskie)

III miejsce – Mateusz Dunst (Klukowa Huta)

Kat. JUNIORZY MŁODSI:

I miejsce – Agata Zielonka (Łapino Kartuskie)

II miejsce – Piotr Mrozewski (Mściszewice)

III miejsce – Kamil Kujda (Sulęczyno)

Kat. MŁODZICY:

I miejsce – Monika Tusk (Kartuzy)

II miejsce – Weronika Tusk (Kartuzy)

III miejsce – Oliwier Wiczkowski (Klukowa Huta)

Kat. KOBIETY:

I miejsce – Agata Necel (Kartuzy)

II miejsce – Agata Zielonka (Łapino Kartuskie)

III miejsce – Renata Dunst (Klukowa Huta)

Turniej zorganizowany został przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego ze środków Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno. Współorganizatorem turnieju był również Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Fororelacje:       KIERMASZE       /       TURNIEJ SZACHOWY


TURNIEJ SOMONINO CUP

alt

W dniu 9 grudnia 2017 roku młodzi zawodnicy klubu sportowego Słupia Sulęczyno wzięli udział w Turnieju Somonino Cup  - rocznik 2009 i młodsi. Chłopcy z Sulęczyna zmierzyli się z drużynami z Bytowa, Skorzewa oraz ze Stężycy. Niestety nie udało się  wygrać żadnego meczu ale jak na debiutantów chłopcy bardzo dobrze się spisali i na pewno będą częściej uczestniczyć  w podobnych turniejach.

Kilka zdjęć z – TURNIEJ CUP SOMONINO


MIKOŁAJE 2017

alt

W sobotę 9 grudnia 2017 roku przez wszystkie większe miejscowości gminy Sulęczyno przejechał orszak Świętych Mikołajów rozdając wszystkim obecnym na trasie słodycze. Orszak przejechał następująca trasą: Sulęczyno – Dom Pomocy Społecznej, Zagóry, Kołodzieje, Kistowo, Kistówko, Chojna, Borek Kamienny, Borek, Bielawki, Widna Góra, Podjazy, Amalka, Sulęczyno – tartak SMS Mrozowicz i Stacja Benzynowa, po czy Mikołaje udały się na spotkanie ze strażakami w Zdunowicach, kolejnymi miejscowościami były: Żakowo, Węsiory, Golica, Skoczkowo, Mściszewice, Klukowa Huta, Borowiec, Czarlino, Bukowa Góra i zakończenie przy choince na placu przy Gimnazjum w Sulęczynie.

Objazd Mikołajów odbył się już po raz dziesiąty. Objazd Mikołajów po terenie gminy Sulęczyno odbywa od tylu lat z inicjatywy Pana Andrzeja Potrac – sulęczyńskiego organisty, który także jest Radnym Powiatu Kartuskiego oraz Przewodniczącym Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku do objazdu dołączyli : Ewa Rekowska, Bernadeta i Jan Baske, Maria Łukowicz, Maria Labuda, Jan Zblewski, Łukasz Treder wraz z córką Nikolą, Katarzyna Stenka oraz kierowcy Mateusz Potrac i Robert Ziegert.

Tegoroczną edycję objazdów Mikołajów wspierali Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz lokalni sponsorzy. Samochód do przejazdu udostępniła Firma Państwa Violetty i Piotra Mrozowicz. Zaś nad bezpieczeństwem przejazdu czuwała Sulęczyńska Policja, a teren na palcu przy Gimnazjum w Sulęczynie oświetliła Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie.

Fotorelacja : MIKOŁAJE 2017


MIKOŁAJ W WĘSIORAH

alt

„Lubię Mikołajki ….” – to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta –Boże Narodzenie.

Dnia 3 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Węsiorach odbyły się spotkanie z Św. Mikołajem. Przed przybyciem Św. Mikołaja dzieci z niecierpliwością go wypatrywały, chodziły po korytarzu i spoglądały w kierunku okien, niektóre ubrane w czerwone czapki. I przyszedł …. po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Św. Mikołaja. Na powitanie Św. Mikołaja dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, a także obiecały ze będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Św. Mikołaj przystąpił do swojego zadania i obdarował dzieci miłymi, słodkimi upominkami. Dzieci prezenty od Św. Mikołaja przyjmowały z wypiekami na twarzy i z nieskrywaną radością. Kiedy Św. Mikołaj zakończył swoją misję pożegnał się mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się śpieszyć, żeby wszędzie zdążyć. Na spotkaniu z Św. Mikołajem swoją obecnością zaszczycili wszystkich Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza wraz z małżonką.

Spotkanie to odbyło się z inicjatywy Pani Sołtys Marii Łukowicz i jednocześnie Radnej Rady Gminy Sulęczyno oraz lokalnych sponsorów. Sponsorami spotkania byli: Justyna i Eugeniusz Wolscy, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie na czele z Dyrektorem Panem Zbigniewem Zarzyckim, Firma Budowlana Ewa i Sławomir Patelczyk, Firma „BOTERM” ze Smętowa, Firma „Wroński”, Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na czele z Panem Andrzejem Potrac, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie na czele z Panem Andrzejem Roda, Firma Kapeo – Rober Roda, Firma „WEDAM” Eugeniusz Hinc i Marek Zarach oraz Firma CELBUD ze Msciszewic.

Fotorelacja: MIKOŁAJKI WĘSIORY


PODSUMOWANIE XIII SEZONU TURNIEJU KASZUBSKIEJ GRY
W „BAŚKĘ” W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 26 listopada 2017roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się dziesiąty etap rozgrywek XIV sezonu Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie o puchar Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza. Wyniki dziesiątego etapu trzynastego sezonu przestawiały się następująco: pierwsze miejsce – Gawin Kazimierz (284 pkt), drugie – Bielicki Marian (272 pkt), trzecie – Grzenia Piotr (230 pkt).

Po rozgrywkach dziesiątego etapu podsumowano dziesięć etapów rozgrywek tegoż sezonu rozgrywkowego, które odbywały się od lutego do listopada w ośrodku kultury. Ogólna klasyfikacja piętnastu najlepszych graczy XIV sezonu przedstawia się następująco:

I miejsce – Błaszkowski Ignacy (72 pkt)

II miejsce – Złoch Stanisław (65 pkt)

III miejsce – Klinkosz Henryk (63 pkt)

IV miejsce – Grzenia Piotr (62 pkt)

V miejsce – Bielicki Marian (59 pkt)

VI miejsce – Jażdżewski Jan (53 pkt)

VII miejsce – Choszcz Franciszek(48 pkt)

VIII miejsce – Kobiela Kazimierz Sulęczyno (46 pkt)

IX miejsce – Smentoch Stanisław (46 pkt)

X miejsce – Stencel Władysław (46 pkt)

XI miejsce – Wichert Stanisław (43 pkt)

XII miejsce – Jurkiewicz Stanisław (39 pkt)

XIII miejsce – Sylka Józef (36 pkt)

XIV miejsce – Stefański Marian (32 pkt)

XV miejsce – Kobiela Kazimierz Amalka (31 pkt)

W/w zwycięscy całorocznych rozgrywek otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary oraz drobne nagrody rzeczowe, które wręczyli m. in Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki oraz Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki. Pamiątkowe upominki otrzymali również: najstarszy gracz rozgrywek Pan Michał Bladowski (82 lata),najmłodsi gracze: Dawid Smentoch i Łukasz Stefański oraz kobiety, które brały udział w rozgrywkach Pani Jeszke Maria i Pani Teresa Grzenia.

Podziękowano również organizatorom, którzy od czternastu lat organizują rozgrywki Panu Kazimierzowi Gawin, Panu Alfonsowi Kożyczkowskiemu oraz Państwu Henryce i Piotrowi Stencel.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE XIV SEZONU

Na inaugurację rozgrywki piętnastego sezonu zapraszamy w drugą niedzielę lutego 2018 roku.


SCHOLA ŚW. ANNY NA KONKURSIE
PATRIOTYCZNYM W GDYNI

alt

W dniu 18 listopada 2017 roku grupa uczestników scholii Św. Anny wzięła udział w X Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni. W utworach patriotycznych wystąpiło 90 młodych uczestników, którzy prezentowali po jednym utworze – soliści i duety, w czerech grupach wiekowych : klasy I-III, klasy IV-VII Szkoły Podstawowej , II-III Gimnazjum i Szkoła Ponadgimnazjalna. Jury w składzie: Alicja Rumianowska – przewodnicząca, Mariusz Kreft i Marcin Spenner przyznało wyróżnienie dla Dominiki Gawin i Agnieszki Glinieckiej w kategorii duety 13-16 lat. Wszystkim uczestnikom scholii Św. Anny gratulujemy występów na wysokim poziomie wokalnym.

Fotorelacja : KONKURS PATRIOTYCZNY


KONCERT CHARYTATYWNY alt

      W związku ze zbiórką pieniędzy na sztandar Szkoły Podstawowej w Węsiorach dnia 19 listopada 2017 roku o godzinie 15:00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbył się koncert charytatywny połączony z licytacją rękodzieła oraz kiermaszem wyrobów artystycznych, sprzedażą wypieków i potraw. Uczniowie klasy V, VI VII przygotowali przedstawienie teatralne pod okiem pani Marzeny Olszewskiej. Na scenie zaprezentowała się pani Aleksandra Woźniak wraz z zespołem „Amare”, którzy zaśpiewali dla nas najpopularniejsze przeboje. Pani Aleksandra przeprowadziła także licytacje rękodzieła, wśród nich obrazy, stroiki, świeczniki rzeźbione w drewnie, choinki wykonane z różnego rodzaju materiałów oraz wianki i inne ozdoby świąteczne. Rękodziełem, które wylicytowano za najwyższą kwotę, był obraz na płótnie namalowany przez panią Alicję Hinz.

Wszystkie prace, które przeznaczono na sprzedaż i licytację, wykonane zostały ręcznie i z wielkim zaangażowaniem, prezentowały się przepięknie. Społeczność nie zawiodła, ponieważ wszystkie miejsca na sali były zajęte, co jest powodem zadowolenia. Swoją obecnością na koncercie zaszczyli organizatorów: Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej pan Andrzej Roda, państwo Agnieszka i Andrzej Potrac, radni gminy Sulęczyno pan Kazimierz Gawin oraz pan Marek Konkel, Sołtys Sołectwa Sulęczyno i Sołtys Sołectwa Podjazy oraz wiele innych osób. Nie zabrakło także dzieci. Okazuje się, iż wspólny cel jednoczy i tak też było tym razem.

W imieniu Szkoły Podstawowej w Węsiorach oraz jej wychowanków pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim Darczyńcom za ofiarna pomoc i życzliwość podczas organizacji tego koncertu. Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Węsiorach szczególnie gorąco i serdecznie dziękują:

- Sołtysowi Sołectwa Węsiory z zarazem radnej – Pani Marii Łukowicz,
która była inicjatorem całej akcji,

- Pani Aleksandrze Woźniak i zespołowi muzycznemu „Amare”,

- Panu Andrzejowi Roda, który udostępnił nam salę w remizie OSP w Sulęczynie,

- drukarni „Szybki Druk” z Puzdrowa, która wykonała dla nas plakaty informacyjne,

- Kołu Gospodyń Wiejskich z Węsior.

Fotorelacja : KONCERT CHARYTATYWNY


KONKURS CZYTELNICZY
"Méster Bëlnégò Czëtaniô” 

W środę 16 listopada 2017 roku w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbyły się po raz drugi w gminie Sulęczyno – eliminacje gminne konkursu czytelniczego "Méster Bëlnégò Czëtaniô”, czyli „Mistrz czytania po kaszubsku”. Uczestnicy walczyli o najlepsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych tj. I-III szkół podstawowych, IV-VII szkół podstawowych i II-III gimnazjum. Łącznie w konkursie wzięło udział 39 uczestników z pięciu szkół z terenu gminy Sulęczyno (Borek Kamienny, Mściszewice, Podjazy, Sulęczyno i Węsiory). Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie : Włodzimierz Bronk – przewodniczący oraz Janina Krefta i Katarzyna Stenka.

Wyniku konkursu przedstawiają się następująco w poszczególnych kategoriach:

Kategoria: klasy I-III Szkół Podstawowych:

alt

I miejsce – Pobłocka Karolina (Węsiory)

II miejsce – Zaworski Filip (Mściszewice)

III miejsce – Brylowski Dawid (Mściszewice)

W tej kategorii udział wzięli także: Gawin Maja (Sulęczyno), Gronda Szczepan (Mściszewice) i Błonk Karolina (Węsiory).

Kategoria: klasy IV-VI Szkół Podstawowych:

alt

I miejsce – Gawin Adriana (Borek Kamienny)

II miejsce – Pałubicka Monika (Mściszewice)

II miejsce – Patelczyk Zuzanna (Węsiory)

III miejsce – Łukaszczyk Antonina (Podjazy)

W tej kategorii wiekowej bardzo trudno było wybrać najlepszych uczestników, dlatego komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby: Jereczek Karolina (Węsiory), Malek Zuzanna (Borek Kamienny), Karczeski Piotr (Podjazy), Smentoch Maciej (Borek Kamienny), Stefańska Otylia (Węsiory), Łojko Kamila (Węsiory), Malek Marta (Sulęczyno). Po za tym w tej kategorii wiekowej udział wzięli także: Gawin Paulina (Sulęczyno), Hinc Jakub (Sulęczyno), Jank Agata (Sulęczyno), Lehman Aleksandra (Sulęczyno), Birr Aleksandra (Mściszewice), Janka Filip (Mściszewice), Klasa Emilia (Mściszewice), Mejna Marcin (Mściszewice), Malotka – Trzebiatowski Maciej (Podjazy), Gruchała Dominka (Podjazy), Kulaszewicz Robert (Podjazy) i Kulas Wiktor (Węsiory).

Kategoria: klasy II-III Gimnazjum:

alt

I miejsce – Gliniecka Agnieszka (Sulęczyno)

II miejsce – Butowska Sandra (Sulęczyno)

III miejsce – Smentoch Michalina (Sulęczyno)

W tej kategorii udział wzięli także: Butowska Martyna (Sulęczyno), Gawin Izabela (Sulęczyno), Kankowska Weronika (Mściszewice), Kulaszewicz Kacper (Mściszewice), Las Mateusz (Mściszewice), Mejna Weronika (Msciszewice) i Brzeska Roksana (Mściszewice).

Fotoreacja: KONKURS CZYTELNICZY KASZUBSKI

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne upominki z akcentem kaszubskim.

Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Węsiorach i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Koordynatorem gminnym konkursu była Magdalena Wika – Czarnowska – nauczycielka języka kaszubskiego.

Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 1 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Glinczu.

Dziękujemy wszystkim za udział w eliminacjach gminnych konkursu i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.


KONKURS „PIEKNA WIEŚ”

alt

W roku bieżącym odbyła się 24 edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska 2017. Konkurs odbywa się na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Poniżej przestawiamy wyniki konkursu na poszczególnych etapach.

Etap gminny zakończył się w czerwcu, gdzie dnia 7 czerwca 2017 roku komisja gminna wyłoniła zwycięzców. Najlepsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:

WIEŚ : Węsiory

ZAGRODY ROLNICZE :

I miejsce – Halina i Grzegorz Bieliccy z Podjaz

II miejsce – Wanda Kulaszewicz ze Mściszewic

III miejsce – Dorota i Stanisław Choszcz z Widnej Góry

III miejsce – Katarzyna i Łukasz Lendowscy z Węsior

W konkursie udział brali także:  Dariusz Wolski ze Mściszewic, Jolanta i Grzegorz Choszcz z Widnej Góry oraz Danuta i Józef Malek z Borku.

Fotorelacja: ZAGRODY OCENIANE W KONKURSIE

Etap powiatowy został podsumowany podczas Dożynek Powiatowych, które odbyły się dnia 3 września 2017 roku w Stężycy, gdzie Sołectwo Węsiory zajęło pierwsze miejsce w kategorii wieś w Powiecie Kartuskim (drugie miejsce – Garcz, gm. Chmielno i trzecie miejsce – Małkowo, gm. Żukowo), a wyróżnienie otrzymali Państwo Halina i Grzegorz Bieliccy z Podjaz.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE ETAPU POWIATOWEGO - DOŻYNKI

Etap wojewódzki - W dniu 31 października 2017 roku w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyła się uroczysta gala podsumowania etapu wojewódzkiego w/w konkursu. W etapie wojewódzkim rywalizowało trzynaście wsi. Wśród nagrodzonych znalazło się sołectwo z terenu naszej gminy – SOŁECTWO WĘSIORY kategorii wieś otrzymało wyróżnienie.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

Fotorelacja: SOŁECTWO WĘSIORY

Szerszą relację z podsumowaniaetapu wojewódzkiego można znaleźć m. in. na stronie pomorskie.eu


WYJAZDY KULTURALNE

alt

W ostatnim czasie odbyły się dwa wyjazdy kulturalno-rozrywkowe.

W dniu 27 listopada 2017 roku odbył się wyjazd do Kartuskiego Centrum Kultury na koncert - teatr piosenki Nicola Palladini w Ciao Ciao Bambina Nasze Włoskie Boskie Piosenki monogram muzyczny inspirowany życiem Marino Mariniego. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Kultura dla seniora” realizowanego przez KGW „Mściszewiczanki”.

W dniu 28 listopada 2017 roku odbył się wyjazd na koncert „Twój Jubileusz w hołdzie Zbyszkowi Wodeckiemu”. Koncert odbył się w ramach zorganizowanych specjalnych koncertów podczas których zaproszeni artyści oddają hołd swojemu mistrzowi. Wyjazd na koncert współorganizowany był przez GKRPA.

Relację z koncertu Twój Jubileusz można znaleźć pod poniższym linkiem – Trójmiasto.pl


"DZIEŃ SENIORA"

alt

W czwartek 26 października 2017 roku na Sali Ośrodka Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego „Mausz” odbyły się coroczne uroczystości „Dnia Seniora”. Spotkanie rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył Ks. Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie przy współudziale Ks. Marka Labudda – Proboszcza Parafii pw. NMP w Mściszewicach. Następnie wszystkich obecnych przywitali Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki a także Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęczynie Ewa Kulaszewicz – życzyli oni obecnym na spotkaniu seniorom jak najdłuższych lat życia w zdrowiu, szczęściu i radości. Organizatorzy spotkania wręczyli kwiaty dwóm najstarszym osobom obecnym na spotkaniu.W części artystycznej spotkania zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Podjaz ze spektaklem pt. „Zasadził dziadek rzepkę”, zaś część kabaretową przedstawiła Pani Teresa Labuda z Koła Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki”. Do tańca wszystkim przygrywał zespół And-Daro z Kościerzyny.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Sulęczyno, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęczynie, Ośrodek Szkoleniowo – Rehabilitacyjny „Mausz” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: DZIEŃ SENIORA


Jubileusze Małżenskie 2017  alt

We wtorek, 24 października 2017 roku w „Karczmie na Stromej” odbyły się coroczne uroczystości jubileuszowe w Gminie Sulęczyno. W roku bieżącym swoje złote, szmaragdowe, diamentowe i żelazne gody obchodziło 18 par. Uroczystości odbyły się z udziałem Wójta Gminy Sulęczyno – Bernarda Grucza, Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno – Kazimierza Glinieckiego oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego - Bogumiły Paszylk. Jubilaci z pięćdziesięcioletnim stażem małżeńskim zostały odznaczone przez Wójta Gminy Sulęczyno medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, zaś pozostali jubilaci zostali obdarowane pamiątkowymi dyplomami. Wszystkie pary obecne na uroczystościach otrzymały pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz okolicznościowe upominki. Jubilatom przygrywał dobrze znany wszystkim zespół muzyczny pod przewodnictwem Pana Andrzeja Potrac.

ZŁOTY jubileusz świętowali:

- Maria i Eugeniusz Breza z Podjaz

- Urszula i Zygfryd Karcz z Sulęczyno

- Gertruda i Gerard Knol z Mściszewic

- Jadwiga i Kazimierz Korda z Żakowa

- Urszula i Zygmunt Kreft z Sulęczyna

- Urszula i Jan Miszk z Widnej Góry

- Anna i Franciszek Zwara z Czarlina

SZMARAGDOWY jubileusz świętowali:

- Feliksa i Kazimierz Ataman z Sulęczyna

- Agnieszka i Władysław Król ze Mściszewic

- Barbara i Gerard Kulas

- Wiesława i Celestyn Nucuń z Borku

- Janina i Jan Pawełczyk z Borku Kamiennego

- Urszula i Władysław Wichert z Kistówka

DIAMENTOWY jubileusze świętowali:

- Barbara i Józef Bielik ze Mściszewic

- Wanda i Leon Kropidłowscy ze Mściszewic

- Irmgarda i Zygfryd Stencel z Sulęczyna

ŻELAZNY jubileusze świętowali:

- Gertruda i Edmund Gostkowscy z Węsior

- Zofia i Marian Mikołajczyk z Sulęczyna

Fotorelacja: JUBILEUSZE 2017


GMINA SULĘCZYNO DLA KARTUSKIEGO HOSPICJUM alt

Już po raz czwarty wolontariusze z gminy Sulęczyno pomagali w akcji Żonkil. Zbierali datki na Kartuskie Hospicjum, obdarowując cebulkami żonkili, które wiosna przepięknie zakwitną w czasie Pól Nadziei. Każdej cebulce towarzyszyła kartka z informacją o Hospicjum i jego nr konta.

Wzięło w niej udział 15 wolontariuszy – 10 w Sulęczynie, 2 w Węsiorach i 3 w Mściszewicach. To uczniowie klas gimnazjalnych (Mściszewice) i członkowie Szkolnego Koła „Caritas” przy Szkole Podstawowej w Sulęczynie. W tym roku rozdano 800 cebulek zakupionych przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Uzyskano na rzecz Hospicjum ponad 3000,00 zł.

Akcję na terenie gminy Sulęczyno koordynowały Małgorzata Jutrzenka-Trzebiatowska i Emilia Kamińska.

W ramach pomocy kartuskiemu Hospicjum także w niedzielę w kościele pw. Św. Wojciecha w Kartuzach odbył się koncert grupy Trzecia Godzina Dnia – najbardziej znany i najdłużej działający z zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Relacje z koncertu można znaleźć na stronach internetowych
lokalnych portali informacyjnych:
       Expresskaszubski.pl           /          Kartuzy.naszemiasto


POSIEDZENIE RADY NACZELNEJ ZK-P alt

W minioną sobotę tj. 14 października 2017 roku w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyło się IV posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Członkowie rady naczelnej, prezesi oddziałów oraz zaproszeni goście licznie przybyli do Sulęczyna i debatowali na temat bieżącej działalności zrzeszenia a także w sprawie działań podjętych w związku z nawałnicą z 11/12 sierpnia br., która przeszła nad Kaszubach m.in. także nad terenem naszej gminy. Większość osób obecnych na posiedzeniu w przerwie obrad wybrała się do Sulęczyńskiego Kościoła, aby zobaczyć pamiątkową tablicę upamiętniająca pierwszego fundatora Kościoła w Sulęczynie, a także na cmentarz, by pokłonić się na symbolicznym grobie św. prof. Brunowa Synaka ówczesnego Prezesa Zrzeszenia.

Fotorelacja: POSIEDZENIE RADY NACZELNEJ

Szczegółowa relacja z posiedzenia znajduje się na stronie internetowej – Kaszubi.pl


WARSZTATY ARTYSTYCZNE

alt

W minionym tygodniu w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym MAUSZ odbyły się już po raz szósty warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. Po raz drugi współorganizatorem tych warsztatów było Koło Gospodyń Wiejskich Mściszewiczanki ze Mściszewic. W piątek 13 października 2017 roku miał miejsce wernisaż prac artystów podsumowujący warsztaty oraz spotkanie organizacji pozarządowych z terenu gminy Sulęczyno.

Fotorelacja: WARSZTATY ARTYSTYCZNE


ZAJĘCIA JUNIORSKIEJ SZKÓŁKI PIŁKASKIEJ

alt

W minioną środę tj. 6 września na stadionie w Sulęczynie odbyły się pierwsze po wakacjach zajęcia Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy GKS „Słupia” Sulęczyno. Zajęcia kontynuowane będą w miesiącu wrześniu i październiku w środy na stadionie zaś w późniejszych miesiącach tj. listopadzie i grudniu w soboty na hali sportowej.

Informujemy, iż w zajęciach mogą uczestniczyć tylko te osoby, które złoży deklaracje i uregulowane płatności. Płatności można dokonać w Biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. (Płatności wynoszą 10 zł. za każdy kolejny miesiąc uczestnictwa w zajęciach).

Zdjęcia z zajęć od WRZEŚNIA 2017 r. dodawane będą na bieżąco do nastepującego albumu, który znajduje się pod linkiem - ZAJĘCIA JST OD WRZEŚNIA

Więcej - SZKÓŁKA PIŁKARSKA


SPOTKANIE „KLUB SENIORA”- WRZESIEŃ

alt

W dniu 11 września 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Sulęczyńskiego Klubu Seniora w których udział wzięło osiemnaście osób. Podczas spotkania rozmawiano o sprawach bieżących oraz planach na dalszą aktywną działalność. Podczas spotkania wytypowano także osobę do kontaktów w sprawach organizacyjnych koła. Ustalono także, iż kontynuowane będą wyjazdy na basen. Najbliższy wyjazd na basen odbędzie się w czwartek 14 września o godz. 9:30. (Listę osób chętnych na wyjazdy na basen prowadzi Pani Janina Gruchała) 


DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO W STĘŻYCY

alt

Tegoroczne dożynki powiatu kartuskiego odbyły się w niedzielę 3 września 2017 roku na placu przy Amfiteatrze w Stężycy. Kolorowy korowód przeszedł z dziedzińca za Urzędem Gminy Stężyca na plac przy Amfiteatrze, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Bogdan Lipski. Doceniony trud i pracę rolników pięknie ujął w kazaniu ksiądz proboszcz Lipski. Po mszy oficjalnie rozpoczęto część artystyczną dożynek. Zgromadzonych biesiadników powitała starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień wraz z wójtem gminy Stężyca Tomaszem Brzoskowskim. Bochen chleba podzielono i poczęstowano wszystkich wójtów i przedstawicieli władz województwa pomorskiego oraz zebraną publiczność.

Na scenie plenerowej odbyły się również liczne występy artystyczne: Gminnej Orkiestry Dętej ze Stężycy, Formacji Tanecznej „Jowita Dance Stężyca”, Stowarzyszenia Kaszubianki, zespołu tanecznego Zumba Svetlany Zharikovej, zespołu muzycznego Delecto, występ Jesiki z zespołem oraz gwiazdy wieczoru Damiana Holeckiego na zakończenie biesiady.

Wyniki konkursów przedstawiły się następująco:

Konkurs Piękna Wieś – kategoria wieś

I miejsce - Miejsce Węsiory Gmina Sulęczyno

II miejsce - Garcz Gmina Chmielno

III miejsce - Małakowo Gmina Żukowo

Konkurs Piękna Wieś – kategoria zagroda

I miejsce - Anna i Jerzy Król z Kożyczkowa gmina Chmielno

II miejsce - Irena i Grzegorz Dawidowscy z Borcza gmina Somonino

III miejsce - Brygida i Antoni Hazuka z Banina gmina Żukowo

Konkurs na najpiękniejszy wieniec:

I miejsce – gmina Przodkowo

II miejsce – gmina Kartuzy

III miejsce – gmina Chmielno

Konkurs na najpiękniejszy kołacz dożynkowy:

I miejsce – gmina Somonino

II miejsce - gmina Sierakowice

III miejsce - gmina Kartuzy i gmina Żukowo ex aequo.

Gmina Sulęczyno podczas dożynek powiatowych miała swoje stoisko dożynkowe. Obsługę gastronomiczną stoiska zagwarantowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior na stoisku przygrywała także kapela kaszubska pod wodzą Andrzeja Potrac. Wieniec i chleb dożynkowy wykonany został przez mieszkańców Sołectwa Zdunowice.

Fotorelacja : DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO


MSZA ŚWIĘTA DOŻYNKOWA 

W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony. Mszę Świętą sprawował ks. kanonik Andrzej Karliński. Każde z sołectw przyniosło własnoręcznie wykonane wieńce przygotowane z tegorocznych zbóż.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe ograniczone zostały tylko do Mszy Świętej Dożynkowej w przyszłą niedzielę tj. 3 września 2017 roku zapraszamy na Dożynki Powiatu Kartuskiego. Uroczysta dożynkowa Msza Święta polowa odbędzie się o godz. 13:00 na scenie amfiteatru w Stężycy.

Fotorelacja: MSZA ŚW. DOŻYNKOWA

alt     alt


MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA

alt

W sobotę 12 sierpnia 2017 roku w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta z liturgią kaszubską w intencji żyjących i zmarłych członków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Mszę świętą celebrowali ks. kanonik prof. dr hab. Wojciech Cichosz, ks. wikariusz Daniel Kreft oraz emerytowany ksiądz pochodzący z Lipusza Stanisław Stolc. Na zakończenie Mszy Świętej Prezes Jan Gruchała oraz Vice Prezes Ireneusz Korda w imieniu członków naszego oddziału podziękowali i pożegnali Księdza Wikariusza Daniela Kreft. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie integracyjne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA


Koncert finałowy XV Międzynarodowy Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie

alt

W sobotę 5 sierpnia 2017 roku odbył się koncert finałowy XV Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert plenerowy tradycyjnie już rozpoczął Tomasz Olszewski – prezenter Radia Gdańsk wspólnie z głównym organizatorem festiwalu Pawłem Nowak. Następnie na scenie pojawił się Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, który przywitał i podziękował wszystkich za przybycie na koncert. Po czym wręczył Pawłowi Nowak pamiątkową płaskorzeźbę, wykonaną przez lokalnych artystów Sylwię i Czesława Birr, w podziękowaniu za organizację festiwalu przez piętnaście lat. Podziękowania głównemu organizatorowi festiwalu złożyła również delegacja sulęczyńskich strażaków.

Część artystyczną festiwalu rozpoczęła grupa z Białorusi – akordeonista Anatoly Taran wspólnie z Hovhannes Avanesyan na perkusji i Alexandrem Efimov na gitarze basowej. Następnie na scenie zaprezentowała się wspaniała grupa z Brazylii na czele z akordeonistą Tiago Rossato, który wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy zaprezentował się w Polsce. Na zakończenie wieczoru wystąpił mistrz akordeonu z Francji, po raz drugi nas - Richard Galliano wspólnie ze swoim zespołem z projektem „New Jazz Mussette”. Publiczność była zachwycona występem artystów. Wieczór zakończył się Jam Sassion w sali ośrodka kultury w wykonaniu artystów z Brazylii oraz Grzegorza Sycz i Pawła Nowak.

Podczas koncertu plenerowego w ośrodku kultury obejrzeć można było wystawę akordeonów z kolekcji organizatora festiwalu.

Fotorelacja : III KONCERT XV FESTIWALU

Poniżej można obejrzeć relację TVP Gdańsk dot. Festiwalu Akordeonowego:

alt

link do relacji: http://gdansk.tvp.pl/33506411/miedzynarodowy-festiwal-akordeonowy


Drugi koncert XV Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie 

alt

W czwartek – 3 sierpnia 2017 roku – w gościnnych progach Restauracji „MARASKA” Państwa Marii i Jakuba Antkowiak w Sulęczynie odbył się drugi koncert w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie.

Kameralny koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części usłyszeliśmy utwory w wykonaniu Tomasza Olszewskiego w projekcie „Jest pięknie”, zaś w drugiej części zaprezentowała się Małgorzata Szmuda – Sycz z projektem „Jazz, no jazz”. Na kontrabasie zagrał Maciej Sadowski na zmianę z Pawłem Urowskim, na perkusji Grzegorz Sycz a na akordeonie Paweł A. Nowak.

Fotorelacja: II KONCERT XV FESTIWALU 


Pierwszy koncert XV Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie

alt

W niedzielę – 30 lipca 2017 roku w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie koncertem w kościele rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Publiczność, która szczelnie wypełniła sulęczyński kościół mogła posłuchać wspaniałych występów: chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego oraz Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. Wystąpili także soliści : Magdalena Chmielecka – sopran, Aleksandra Furmańska – fortepian, Paulina Dąbrowska – sopran oraz Paweł A. Nowak bandeneon i akordeon.

Fotorelacja : I KONCERT XV FESTIWALU


POŚWIĘCENIE KRZYŻA

alt

W sobotę 8 lipca 2017 roku odbyło się poświęcenie odnowionego krzyża przy ul. Aleja Wojska Polskiego (przy zjeździe do GOK-u). Poświęcenia krzyża dokonał ks. Kanonik Andrzej Karliński wspólnie z ks. Wojciechem Glinieckim. Krzyż został odnowiony z inicjatywy Państwa Elżbiety i Kazimierza Gawin oraz Państwa Jadwigi i Benedykta Formela.

Fotorelacja: POŚWIĘCENIE KRZYŻA


WAKACJE W GOK-u

alt

W poniedziałek 3 lipca rozpoczęliśmy zajęcia wakacyjne w Gminnym Ośrodku Kulturyw Sulęczynie. A tym samym trzydziestu uczestników zajęć z gminy Sulęczyno rozpoczeło super przygodę. Przywitaliśmy wakacje zabawami zapoznanie przez zabawę. Utworzyły się dwie drużyny o nazwie: „Czerwone Skrzydła” i „Eksperci Od Burzy Mózgów”. Odbyła się zabawa z chustą, papierowa wojna oraz budowa i klejenie kuli pokoju z papieru. Wyśmienitą zabawę zakończyliśmy na placu zabaw oraz boisku grając w piłkę.

Fotorelacja : I DZIEŃ ZAJĘĆ

Drugiego dnia zajęć odwiedziło nas Studio Teatralne „Krak-Art” z przedstawieniem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, które barwnie i bardzo humorzyście przedstawiło bajkę, a tym samym zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. W drugiej części zajęć po małej przerwie na posiłek spotkaliśmy się z Meridą – Bajeczną Animatorką, która porwała dzieci w świat różnych i bardzo ciekawych zabawy. Zajęcia z animatorką zostały sfinansowane przez sponsora – Pana Zygmunta Flis, za co składamy mu serdeczne podziękowania.

Fotorelacja : II DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

W środę wyruszyliśmy do Koszałkowa skąd wozami drabiniastymi przejechaliśmy nad jezioro Ostrzyckie i Mini Pole Golfowe. Grupa podzieliła się na dwie podgrupy by swobodnie, na zmianę zagrać w mini golfa i popłynąć statkiem słuchając ciekawych opowieści pana sternika - przewodnika. Około godziny 13:30 wróciliśmy do GOK-u.

Fotorelacja : III DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

Czwartego dnia zajęć udaliśmy się do Mściszewic by odwiedzić pracownie Państwa Sylwii i Czesława Birr. Dzieci zaciekawione nie typową wycieczką zadawały pytania i podziwiały rzeźby, obrazy i miejsce pracy artystów. Zajęcia zakończyliśmy zabawą na placu zabaw i pysznymi lodami.

Fotorelacja: IV DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

Piątego dnia wybraliśmy się nieco większą grupą do Kina Remus w Kościerzynie, gdzie obejrzeliśmy przygody jednego z najsłynniejszych samochodów Zygzaka McQueena.

Fotorelacja: V DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

W poniedziałkowy ranek udaliśmy się do Dąbrówki koło Wejherowa, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikami Muzeum Techniki Wojskowe Gryf oraz Muzeum Saperskie „Explosive”. Muzeum Saperskie Explosive powstało w sierpniu 2010 roku w oparciu o zbiory specjalistycznej firmy saperskiej Explosive s.c. natomiast Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. W muzeum mieszczą się eksponaty związane z techniką wojskową, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu z okresu II wojny światowej. Dzieci najbardziej zadowolone były z szukania min na polu minowym. Wszystkie zabawy były bezpieczne i pod nadzorem instruktorów i opiekunów.

Fotorelacja: VI DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

Pochmurna pogoda nam nie straszna i we wtorek 11 lipca ruszyliśmy na wycieczkę rowerową wokół Sulęczyna. Przejechaliśmy około 12 km z przerwami na posiłek i odpoczynek. Zmęczeni, ale zadowoleni przed godziną 13 wróciliśmy do GOK-u.

Fotorelacja: VII DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

W środę 12 lipca odbyły się zajęcia taneczne które poprowadziła Pani Edyta Gawin. Następnie grupa udała się na kąpielisko, gdzie można było miło spędzić czas, pomoczyć nogi w jeziorze oraz posłuchać opowieści ratownika o bezpieczeństwie nad wodą.

Fotorelacja: VIII DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

W czwartek 13 lipca odbyły się zajęcia integracyjne np. kalambury, po których grupa udała się do miejscowej OSP, aby obejrzeć sprzęt oraz posłuchać opowieści doświadczonego strażaka Kazimierza Glinieckiego.

Fotorelacja: IX DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

W ostatnim dniu zajęć 14 lipca miał miejsce wyjazd do Centrum Sportów Walki w Kartuzach oraz Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. Po powrocie do Sulęczyna miało miejsce podsumowanie zajęć, podczas którego każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

Fotorelacja: X DZIEŃ ZAJĘĆ

Zajęcia zorganizowane zostały przez pracowników GOK Sulęczyno Agnieszkę Błaszkowską i Katarzynę Stenka przy współudziale Marty Gurowskiej, Edyty Gawin i Kazimierza Glinieckiego a także wolontariuszek Agnieszki Glinieckiej i Karoliny Pela.

Zajęcia sfinansowane zostały ze środków Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Panem Andrzejem Potrac na czele oraz sponsora Pana Zygmunta Flis


Relacja z wydarzeń odbywających się w 2017 roku znajduje się pod linkiem ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2017

 


Ogłoszenia ..


Całą wstępną propozycję KALENDARZA IMPREZ / WYDARZEŃ na rok 2018 można znaleźć pod linkiem - KALENDARZ
alt

PROJEKT „DYNAMICZNI SENIORZY Z ENERGIĄ”

Gmina Sulęczyno przystąpiła do kolejnego programu skierowanego dla seniorów tym razem proponowanego przez Grupę Energa pn. "Dynamiczni seniorzy z energią", który dedykowany jest osobom w wieku 55+ , które chcą aktywnie spędzać czas. Działania skupiają się wokół ułatwienia im dostępu do opieki medycznej, profilaktyki prozdrowotnej i do zachęcania w uczestniczeniu w życiu kulturalnym i społecznym w swoim regionie.

W edycji wiosennej programu odbędzie się pięć spotkań – zajęć rekreacyjno – sportowych, prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów, które odbywać się będą na Hali Sportowej w Mściszewicach.

Zapisy do udziału w projekcie odbywają się pod numerem telefonu 785 – 453 – 660.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze zajęcia odbędą się 25 maja 2018 roku (piątek)  do końca czerwca w godzinach od 15:00 do 17:00 na Hali Sportowej w Mściszewicach.Druga edycja zajęć odbywać się będzie w okresie jesiennym.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej - http://seniorzyenerga.pl


Link do strony internetowej z informacją o projekcie - SZK.KOMP.


PUNKT POMOCY PRAWNEJ

Informujemy, iż istnieje możliwość umówienia się na płatne porady prawne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie  lub w biurze Radcy Prawnego w Sierakowicach.

Kancelaria Radcy Prawnego Julia Majkowska

tel. 508 – 419 – 201 e-mail. julia_majkowska@wp.pl

Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w Sierakowicach
ul. Kartuska 1i (obok Banku Spółdzielczego)

Więcej informacji o PORADACH PRAWNYCHGminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@goksuleczyno.gdan.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl


Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 99 gości